„Preacucernici parinti,
Iubiti credinciosi,

Preacurata Fecioara Maria, Maica Bisericii, a fost si este mijlocitoarea prin definitie între om si Dumnezeu. De-a lungul secolelor, cultul Maicii Domnului s-a dezvoltat tot mai mult în poporul crestin. Biserica noastra Greco-Catolica a fost ocrotita si este în continuare sub mantia Sfintei Fecioare.
În biserica noastra, în preajma Praznicelor închinate Maicii Domnului, se fac pelerinaje la locurile ei de cinste. Am considerat oportun sa ridicam la rangul de Sanctuar dedicat Sfintei Fecioare Biserica Adormirea Maicii Domnului (Manastirea Franciscana) din Oradea. Astfel ca în Eparhia noastra de Oradea, Sanctuarul Maica Domnului Oradea primeste un rol deosebit de important.
De aceea, va invit pe sfintiile voastre, împreuna cu credinciosii pe care-i pastoriti, sa veniti în pelerinaj la Sanctuarul din Oradea. Va amintesc faptul ca în data de 10 martie 2009, Biserica Adormirea Maicii Domnului din Oradea a primit darul Indulgentei Plenare.
Programul spiritual al Sanctuarului pentru Praznicul Adormirii Maicii Domnului este:

Marti, 14 august 2018
17.00 – Paraclisul Maicii Domnului
18.00 – Sfânta Liturghie
19.15 – Procesiune prin oras cu Statuia Fecioarei Maria
21.00 – Calea Sfintei Cruci
22.00 – Sf. Liturghie
23.00 – Binecuvântare Euharistica

Miercuri, 15 august 2018
8.00 – Sf. Liturghie
10.00 – Sfânta Liturghie Arhiereasca
11.30 – Procesiune în jurul Sanctuarului cu Statuia Fecioarei Maria

Va asteptam cu drag!

Episcop