Unul dintre eroii Bisericii noastre a fost Părintele Mihai Gherman, cel care a ridicat biserica greco-catolică din satul Porț, între anii 1942-1943, unde au fost păstorite peste 90 de familii, întreg satul fiind greco-catolic. Părintele a murit  apărându-și credința în detenție, în anul 1953, la Jilava.

Doamna profesor de limba română Lucia Maria Paşca, care a activat în Şimleu Silvaniei, la şcoala generală ,,Horia”, fiica Părintelui Mihai Gherman, a publicat de curând un volum cu poezii, una dintre ele fiindu-i dedicată tatălui său.

,,Credința noastră este viața noastră”, așa cum afirma Cardinalul Iuliu Hossu, iar dacă înaintașii noștri, asemenea Părintelui  Mihai Gherman, nu s-ar fi jertfit pe altarul credinței, Biserica noastră nu ar fi putut răzbate de-a lungul timpului.

În asentiment, Doamna Lucia Maria Paşca, cu inima strânsă de durere, rememorează cu adâncă întristare înspăimântătoarele momentele legate de plecarea tatălui care nu a dorit să se lepede de credința sa.

Laura Ologu

Biroul Pastoral

 

REMEMBER…

Îmi amintesc un august trist

Cu lacrimi multe şi durere.

Mănunchi de zile grele-n care

Pe TATA l-au luat…

 

Şi lăcrimând amar, rememorez:

 

Securiştii în comună de zile se mişcau

Şi urmărind cu grijă pe mai mulţi îi vizau,

Dar în ziua de optâşpe a tristului august,

Cinci dintre învinuiţi în dubă au fost duşi.

 

Printre ei şi TATA…

Neştiind despre cei ridicaţi nimic

În urmă a rămas nesiguranţa şi frica.

De-atunci nu l-am mai văzut…

  

Şi vina lui cea mare a fost Credinţa

Pe care a apărat-o cu toată fiinţa,

Dar nedreptatea mare şi învinuirea

De trădător i-au mărit suferinţa.

  

Şi după unşpe luni de detenţie fără judecată

Boala şi foamea i-au adus moartea.

Şi nimeni nu ştie unde e-ngropat

Şi unde-i odihneşte trupul bătut şi torturat.

 

Dar Credinţa îmi spune că lacrimile noastre,

Slujbe şi lumânări ajung până la astre

Şi că de-acolo, de unde este, Sus

Mă apără şi este ajutorul meu nespus.

 

Şi nu trece o zi fără o lacrimă în dar

Depusă pe al Credinţei noastre altar.

Fie ca amintirea lui în veci să dăinuiască

Printre cei ce l-au ştiut şi n-au încetat să-l iubească.

Prof. Lucia Maria Paşca