„Biserica Greco-Catolica Sf. Andrei din municipiul Carei este în acest sfârsit de saptamâna gazda Întâlnirii anuale a Consiliului Director AGRU, asociatia laica a greco-catolicilor.Organizator este AGRU Oradea,prin presedintele Gratian Boros,in colaborare cu parohul Bisericii Sf.Andrei,vicar foraneu Radu Filip.
Sunt prezenti la Carei presedintele AGRU, prof.Alin Tat, însotit de reprezentati la nivel national al asociatiei, Cecilia Fratila si Calin Diaconu, precum si din filialele Maramures, Cluj, Bucuresti, Lugoj si Oradea dintre care ii amintim pe Msr. Pr. Angelo Pop, Vicar General Lugoj,Pr.Dr.Ghe.Viorel Codrea,asistent spiritual AGRU Cugir,pr.Albu Cristian,AGRU MM,Machek Mircea,AGRU Cluj.
Într-o atmosfera destinsa, încarcata de bucuria unui eveniment extrem de important pentru spiritualitatea crestina careiana, conferinta a fost deschisa de presedintele AGRU la nivel national,prof. Alin Tat, cel care a preluat rolul de moderator al primei întâlniri din cadrul manifestarilor.
Impresionat înca de la intrarea în curtea bisericii de frumusetea lacasului de cult ca ansamblu arhitectural, acesta a multumit organizatorilor pentru mijlocirea unei întâlniri AGRU într-o localitate aflata la granita de nord-vest a României, urbe unde cu 73 de ani în urma avea loc una dintre primele întâlniri la nivel national a proaspetei, în acele vremuri, înfiintate asociatii a crestinilor greco-catolici.
Tema întâlnirii, „Slujiti Domnului cu bucurie, demnitate si curaj”, tema ce este însotita de un motto generos, constituit din cuvintele Papei Francisc rostite la întâlnirea tinerilor catolici din Brazilia, „Mergeti si slujiti fara frica”.
„Sa slujiti Domnului cu bucuria de a fi credinciosi, cu demnitatea de a fii ai lui Dumnezeu si sa aveti curajul creativitatii de a gasi noi modalitati de a sluji Lui”, a adaugat prof.Alin Tat.
Asistentul spiritual al AGRU Oradea,Pr. Vicar Gui Florian a deslusit semnificatiile spirituale ale temei propuse la aceasta întâlnire nationala a fiilor bisericii greco-catolice, amintind ca esential faptul ca „tinerii de astazi sunt însetati de modele. Le cauta, iar daca nu le gasesc în biserica le cauta în alta parte, chiar si în afara Evangheliei.Trebuie sa ne preocupe in mod constant activitatile dedicate tinerilor.Dascalii si preotii trebuie sa constituie modele pentru tineri.Toti suntem chemati sa slujim dupa cum spunea si Sfântul Parinte Papa Francisc I la intâlnirea cu tinerii din Brazilia” iar la final a dat citire Rugaciunii lui Iuliu Maniu, care, pe lânga statutul de mare om de stat român, a dovedit ca a fost si un crestin practicant al rugaciunii personale:
„Doamne Dumnezeule, da-mi sanatate, putere de munca, rezistenta morala si fizica. Curata-mi Doamne, gândurile, îndreapta-mi judecatile, apara-ma de griji, necazuri si schinjuiri. Alunga de la mine lenea, nestiinta si uitarea, micimea de suflet si nesimtirea împietrita.
Doamne Dumnezeule, îndura-te spre noi, omenirea pacatoasa si iarta-mi, Doamne, pacatele. Ajuta-mi, Doamne, sa-ti multumesc pentru tot ajutorul pe care mi l-ai dat. Nu ma lasa, Doamne! Isuse Cristoase ia-ma sub scutul Tau, Spirit Sfânt lumineaza-mi mintea, întareste-mi vointa, arata-mi tintele nobile si mijloacele potrivite. Prea Sfânta Maria, roaga-te pentru noi, Arhanghelii Mihail si Gavril, îngeri pazitori si spiritele bune, rugati-va pentru mine si pentru ai mei!”.
În numele credinciosilor greco-catolici careieni a vorbit vicarul foraneu pr.Radu Filip: „De multe ori ne adresam unul altuia cu formule rigide, stereotipe care nu vin din inima. Mie îmi place sa spun lucrurilor pe nume. Asa am sa fiu si acum. Suntem onorati sa fim astazi si mâine gazdele unui eveniment de o asemenea importanta. Din pacate,de multe ori orasul nostru este uitat de catre autoritati. Monumentul Ostasului Român din centrul municipiului nostru cunoscut de foarte multi din manualele de istorie ca o creatie reprezentativa a sculptorului Gheza Vida si totusi nu apare în hartile orasului Carei,recent tiparite. La fel se întâmpla cu statuia lui Vasile Lucaciu. Trebuie sa nu uitam ca , în felul nostru, fiecare suntem apostoli.”
A doua parte a discutiei din prima zi a fost dedicata semnificatiei rolului pe care AGRU îl are în comunitate crestina pe care o reprezinta, exemplelor de bune practici din fiecare filiala.
Un exemplu de creativitate în a sluji pe Domnul l-a dat decanul de vârsta al delegatiei maramuresene, Marian Boian, Filiala AGRU „Sfântul Anton de Padova” Baia Mare. Acesta a conectat la mileniul trei biserica greco-catolica prezentând exemplul bisericii din Ieud-Maramures. Enoriasii si Membrii AGRU din aceasta micuta localitate, sprijiniti spiritual de parintele paroh Ioan Iustin, au realizat un site al bisericii prin care cei multi plecati în strainatate pot sa pastreze contactul virtual cu evenimentele comunitatii. Cu trei luni în urma au început sa transmita live liturghiile de duminica, astfel ca de la 76 de utilizatori online la prima transmisie au ajuns astazi la peste 370 unici.
O filiala AGRU bine închegata este si cea de la Oradea. Daniela Pacala, reprezentanta acesteia a amintit de activitatea extraordinara pe care au mostenit-o de la cei care au reînfiintat asociatia dupa momentul 1989: „Dumnezeu a dat fiecaruia câte un dar. Trebuie sa pastram la acelasi nivel activitatea din AGRU Oradea. Pot sa amintesc aici ecumenismul pe care l-am initiat între biserica noastra, biserica ortodoxa si cea penticostala. Organizam anual saptamâna ecumenica în care facem rugaciuni pentru unitatea credintei.”
Janeta Ciocan, de la AGRU Baia Mare, a demonstrat cum meseria pe care o practica a fost folosita în slujba Domnului. Etnolog de meserie, a organizat o expozitie cu tema „Icoana ca suport al credintei”. Scurta radiografie a activitatii AGRU Baia Mare a îndreptat atentia spre casele de copii. „Lipsa personalului dedicat din aceste institutii ar putea fi suplinita de implicarea membrilor asociatiei în educatia copiilor pe care soarta i-a vaduvit de prezenta parintilor. Serile de lectura ce pot fi organizate aici ar îndrepta inteligenta nativa a acestor copii pe drumul bun în viata. Acestora li s-ar putea adauga ajutorul la teme pentru ca sunt foarte multi copii inte;inteligenti care în lipsa unui sprijin se pierd”, a spus Janeta Ciocan.
Prof. univ.dr.ing. Ioan Ardelean de la Universitatea Tehnica din Cluj a fost vocea AGRU Carei, aflata la primii pasi de activitate. Tot spre cei tineri s-au îndreptat si cuvintele sale: „În urma cu cinci ani am avut o experienta in urma careia am cautat sa fiu în relatii bune cu destinul si în relatii si mai bune cu Dumnezeu. Viata m-a purtat la toate universotatile mari din Europa. Primele obiective pe care le-am vizitat cu mare emotie în fiecare oras au fost catedralele. În aceste catedrale este construita vesnicia. Cred ca prin AGRU tinerii pot fi educati mai eficient.”
Cuvinte de suflet a rostit si ing.Cristian Dersidan,unul dintre enoriasii prezenti la intanirea de vineri 4 octombrie, care a evocat pe scurt figura bunicului sau, parintele greco-catolic Alimpiu Boros, unul dintre martirii bisericii Greco-catolice romane,dus in anii 1952-1953 la Canal,la colonia Castelu,de unde a revenit cu domicile fortat la fiica sa ,prof.Cornelia Dersidan din Carei.
Pr.Alimpiu Boros a fost profesor de Religie greco-catolica la Liceul de baieti “Gh. Sincai” si la Gimnaziul de fete din Baia Mare. Unul din cei mai bine pregatiti elevi ai pr.Alimpiu Boros a fost Cardinalul Lucian Muresan,actualul Mitropolit al Bisericii Greco-Catolice din România.
Presedintele AGRU Oradea,ec.Gratian Boros,e rostit cuvantul de incheiere pentru prima zi a lucarilor acestei intalniri.
Lucrarile întâlnirii Consiliului Director AGRU continua astazi,sâmbata 5 octombrie, în program fiind inclusa si Sfânta Liturghie precum si intruniri de lucru uremate apoi de o scurta vizita la obiectivele turistice si istorice locale.

Daniela Ciuta, Nicoleta Latis