A 53-a întâlnire anuală, dedicată temei preoției
În perioada 14–17 iunie 2026, Belgradul va găzdui cea de-a 53-a Întâlnire anuală a Secretarilor Generali ai Conferințelor Episcopale din Europa. Tema reuniunii va fi „A fi preot astăzi în Europa: vocația și formarea”. Evenimentul, organizat de Consiliul Conferințelor Episcopale din Europa (CCEE), se va desfășura la invitația Eminenței Sale, Cardinalul Ladislav Nemet, SVD, Arhiepiscop de Belgrad și vicepreședinte al CCEE.
Întâlnirea va debuta duminică, 14 iunie, cu celebrarea Sfintei Liturghii, prezidată de Cardinalul Nemet în Catedrala Adormirea Sfintei Fecioare Maria din Belgrad.
Luni, 15 iunie, după Sfânta Liturghie prezidată de Monseniorul Gintaras Grušas, Arhiepiscop de Vilnius și președinte al CCEE, precum și după saluturile oficiale, lucrările vor începe cu o reflecție pe tema „Frumusețea preoției în slujba unei lumi complexe”, susținută de Monseniorul Alfonso Amarante, C.Ss.R., Rector Magnific al Universitatea Pontificală Laterană. După-amiaza, secretarii generali vor împărtăși experiențe și bune practici privind vocația și formarea sacerdotală în diferitele realități ecleziale ale continentului.
Marți, 16 iunie, reflecția va continua cu o sesiune dedicată temei „Vocația la preoție și formarea integrală: criză, mărturie și rugăciune”. Vor interveni dr. Chiara D’Urbano, care va aborda tema formării psiho-afective pentru preoție, și părintele Michele Gianola, care va oferi o reflecție asupra slujirii preoțești ca parcurs permanent de formare. După-amiaza este prevăzută o vizită la unele dintre principalele obiective religioase și culturale ale capitalei sârbe.
Ultima zi, miercuri, 17 iunie, va fi dedicată rapoartelor secretarilor comisiilor CCEE pentru Tineret, Pastorație Socială, Familie și Viață, precum și pentru Evanghelizare și Cultură, alături de prezentarea activităților COMECE. Secretarii generali vor împărtăși, de asemenea, informații actualizate privind dezvoltarea sinodalității la nivel național în cadrul propriilor Conferințe Episcopale.
Întâlnirea Secretarilor Generali reprezintă o importantă ocazie de ascultare reciprocă și de împărtășire a provocărilor și oportunităților pe care Biserica din Europa este chemată să le înfrunte în prezent.
Photo Copyright: Lucie Horníková, ČaV
Sursa: www.ccee.eu
