În solemnitatea sărbătorii Sfintei Fecioare Maria a Rozariului de la Pompei (lângă Napoli, Italia) și la împlinirea unui an de la alegerea sa ca Succesor al Sfântului Petru, Papa Leon al XIV-lea a efectuat prima sa vizită pastorală la Sanctuarul Pontifical al Sfintei Fecioare Maria a Rozariului din Pompei și la Napoli. Mii de credincioși și pelerini au umplut Piazza Bartolo Longo și străzile din jurul Sanctuarului, întâmpinându-l cu entuziasm și afecțiune pe Pontiful care a dorit să încredințeze pontificatul său ocrotirii Maicii Domnului.

Vizibil emoționat, Sfântul Părinte a rememorat coincidența providențială dintre ziua alegerii sale și sărbătoarea dedicată Fecioarei Maria de la Pompei: „Exact acum un an, când mi-a fost încredințată slujirea de Succesor al lui Petru, era chiar ziua rugăciunii către Sfânta Fecioară de la Pompei. Trebuia, așadar, să vin aici pentru a-mi pune slujirea sub ocrotirea Maicii Domnului.” Apoi, privind spre mulțimea adunată înaintea Sanctuarului, Papa a mărturisit cu simplitate: „Mă simt primul binecuvântat pentru că pot veni aici, la Sanctuarul Maicii Domnului, în ziua Rugăciunii către Fecioara Maria a Sfântului Rozariu de la Pompei, la această aniversare.”

Înainte de celebrarea Sfintei Liturghii, Pontiful a traversat orașul într-un mic papamobil, salutând credincioșii adunați de-a lungul străzilor. Ajuns în fața Sanctuarului, a vorbit spontan despre apropierea maternă a Fecioarei Maria: „În acest Sanctuar știm bine că mama este mereu cu noi! Mama noastră, Maria, ne însoțește prin mijlocirea sa, prin iubirea sa, mereu alături de copiii ei.” Pontiful i-a invitat pe cei prezenți să trăiască bucuria credinței și a apartenenței la Cristos: „Cu această încredere ne vom ruga împreună și vom celebra bucuria de a fi botezați, discipoli ai lui Isus Cristos, chemați cu toții să fim prezența lui Cristos în lume.”

În cuvântul de învățătură la Sfinta Liturghie celebrată în Piazza Bartolo Longo, Papa Leon al XIV-lea a lansat un puternic apel pentru pace, într-o lume marcată de conflicte și violență. Inspirându-se din spiritualitatea Rozariului și din moștenirea Sfântul Bartolo Longo, Pontiful a afirmat că „războaiele care încă se poartă în multe regiuni ale lumii cer un angajament reînnoit nu doar economic și politic, ci și spiritual și religios”, subliniind că „pacea se naște în inimă”.

Meditând asupra salutului îngerului Gabriel adresat Mariei, Papa a arătat că mesajul Bunei Vestiri rămâne o chemare la speranță pentru întreaga omenire: „Bucură-te, cea plină de har! Acest salut spune Mariei, și în ea tuturor nouă, că peste ruinele umanității noastre încercate de păcat și mereu înclinate spre abuzuri, dominație și războaie, a venit mângâierea lui Dumnezeu, mângâierea milostivirii Sale.”

Pontiful a avertizat că lumea nu poate deveni indiferentă în fața suferinței și a imaginilor războiului: „Nu ne putem resemna în fața imaginilor morții pe care ni le oferă zilnic știrile.” Din Sanctuarul conceput de Bartolo Longo ca „un monument al păcii”, Papa Leon al XIV-lea a înălțat o rugăciune pentru reconcilierea popoarelor și pentru convertirea inimilor: „Fie ca Dumnezeu al păcii să reverse cu îmbelșugare milostivirea sa”, cerând ca Domnul „să atingă inimile, să potolească resentimentele și urile fratricide și să-i lumineze pe cei care au responsabilități speciale de conducere”.

Într-unul dintre cele mai intense momente ale omiliei sale, Sfântul Părinte a reafirmat că adevărata speranță a lumii nu vine din puterea omenească, ci din iubirea lui Dumnezeu: „Nicio putere pământească nu va salva lumea, ci numai puterea divină a iubirii. Această putere a iubirii pe care Isus, Domnul, ne-a revelat-o și ne-a dăruit-o. Să credem în El, să sperăm în El, să-L urmăm pe El!”

Un spațiu important al reflecției Santității Sale a fost dedicat rugăciunii Rozariului, descris ca o rugăciune care conduce spre Cristos și spre Euharistie. „Repetarea rugăciunii «Năascătoare de Dumnezeu» în Rozariu este asemeni ecoului salutului lui Gabriel, un ecou care traversează veacurile și conduce privirea credinciosului spre Isus, văzut cu ochii și cu inima Mamei”, a afirmat Pontiful, evocând generațiile de credincioși formate spiritual prin această rugăciune simplă și profundă.

În timpul vizitei sale la Sanctuarul de la Pompei, Papa s-a întâlnit și cu bolnavi, persoane vârstnice și persoane cu dizabilități, cărora le-a adresat cuvinte de apropiere și speranță. „Suntem cu toții uniți în Isus Cristos, în mama noastră Maria, în această frumoasă binecuvântare, în această frumoasă zi”, a spus Pontiful, înainte de a adăuga: „Isus se apropie și astăzi de noi; Isus, care este mereu cu noi, care merge împreună cu noi. Dumnezeu să vă binecuvânteze pe toți.”

La finalul celebrării, mons. Tommaso Caputo, arhiepiscop prelat de Pompei, i-a mulțumit Sfântului Părinte pentru vizită, afirmând că prezența sa „redă viață inimii Noii Pompei” și reafirmă drumul fraternității, al dialogului și al păcii într-o lume rănită de războaie.

Biroul de Presă EGCO
Mihaela Caba-Madarasi

© Vatican Media