„Orasul Oradea a primit vineri, 19 octombrie 2018, vizita corpului diplomatic strain acreditat la Bucuresti, însotit de reprezentantii autoritatilor locale. Vizita celor 27 de ambasadori care au venit la Oradea a fost organizata de Ministerul Afacerilor Externe, cu ocazia Centenarului.
Dupa ce au vizitat Prefectura si Primaria, oaspetii au vizitat si comunitatile religioase prezente în oras. La Catedrala Greco-Catolica „Sfântul Nicolae” acestia au fost primiti de catre preacucernicul parinte Mihai Vatamanelu, vicarul general al Episcopiei, parintele Ovidiu Duma, parohul Catedralei, parintele Adrian Podar, profesor de engleza si Eugen Ivut, secretar episcopal, în acordurile cântecelor sustinute de catre corul de copii al Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu”.
Parintele vicar a transmis tuturor celor prezenti un mesaj de bun venit:

„Rog Excelentele Voastre sa primeasca expresia înaltei noastre pretuiri pentru onoarea pe care ne-o faceti prin vizitarea Catedralei Episcopiei Greco-Catolice de Oradea.
Anul acesta statul român celebreaza un centenar de la înfiintare, iar saptamâna trecuta am sarbatorit zilele orasului nostru si consider ca nu se poate face o disociere între istoria unei tari, a unei localitati si istoria unei comunitati religioase. Biserica Româna Unita cu Roma a jucat un rol esential în dezvoltarea culturii si educatiei române moderne, traditional ea este considerata una dintre cele doua Biserici nationale românesti.
Biserica Greco-Catolica a fost desfiintata în 1948, bunurile expropriate, iar preotii, episcopii si o mare parte dintre credinciosi au fost persecutati, torturati si întemnitati în închisorile comuniste unde au platit cu pretul vietii. În urma desfiintarii Bisericii Unite din perioada 1948-1989, lacasurile de cult au fost preluate de Biserica Ortodoxa. Catedrala în care ne aflam fiind retrocedata oficial în anul 2005, când Biserica Româna Unita cu Roma a fost ridicata la statutul de Biserica arhiepiscopala majora, care îi confera mai multe drepturi si mai multe obligatii,
Asistam în aceasta perioada la o prefigurare a unui nou început: realitatile pe care le traim, deschiderile politice si culturale sunt o provocare continua pentru Biserica si societatea, care în ultimii ani s-a dezvoltat deosebit de mult. Sunt numerosi cei care merita recunoastere pentru realizarile care vizeaza generatiile viitoare, dar as vrea sa multumesc în primul rând pentru sprijinul categoric, prompt si extrem de generos acordat Bisericii noastre de numeroase organisme si organizatii din tarile pe care cu onoare le reprezentati.
As dori, de asemenea sa aduc un omagiu profesiei de ambasador, care prin natura ei este creatoare de pace, de unire, de colaborare. Unirea Bisericii noastre cu Biserica Romei si Unirea Tarilor Române a fost rezultatul unor intense eforturi diplomatice depuse în scopul pacii si realizarii unui mai bine social.
Rolul Excelentelor dumneavoastra în realizarea unor mari proiecte social-culturale este esential, deoarece numai cu ajutorul unor oameni cu viziune se pot crea adevarate punti de legatura prin care sa se realizeaze schimburi de valori spirituale între popoare si natiuni.

Bunul Dumnezeu sa binecuvânteze toate eforturile dumneavoastra.

Va multumesc!”

Cei 27 de ambasadori au reprezentat tarile Algeria, Lituania, Iordania, Cehia, Israel, Malayesia, RPD Congo, Tunisia, Algeria, Africa de Sud, Muntenegru, Irak, Chile, Slovacia, Indonezia, Federatia Rusa, India, Bulgaria, Armenia, Mexic, Peru, Egipt, Portugalia, Nigeria, Georgia, Pakistan si Sudan, ajungând la Oradea în cea de-a treia sesiune de vizite organizata de MAE (dupa Iasi si zona Maramuresului), urmând ca sâmbata sa se îndrepte spre Arad si de acolo catre Timisoara.
Scopul vizitei a fost acela de a promova legaturi comerciale, culturale, educationale si altele între zonele pe care le viziteaza în România si tarile pe care le reprezinta.