„Duminica a V-a dupa Rusalii, numita si „Duminica vindecarii celor doi demonizati din Gadara” a reprezentat pentru Parohia Greco-Catolica din Piscolt (Satu Mare) un prilej de sarbatoare si binecuvântare.
Preasfintia Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, s-a aflat în mijlocul credinciosilor cu ocazia hramului bisericii „Sfintii Apostoli Petru si Pavel”, prilej de sarbatoare celebrat prin Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie. În jurul orei 10:15 Preasfintia Sa Virgil Bercea a sosit în satul nostru, la Sfânta Biserica, fiind întâmpinat cu bucurie, cu un buchet de flori, de catre cler si credinciosii greco-catolici, ortodocsi, reformati, romano-catolici prezenti la acest moment de bucurie spirituala. Alaturi de comunitatea noastra s-au aflat inclusiv preotul ortodox si cel reformat.
Alaturi de ierarhul nostru au concelebrat la Masa Sfântului Altar 12 preoti printre care îi amintim pe parintele Antoniu Chifor, vicarul responsabil cu preotii, parintele Radu Filip, vicarul foraneu al Satmarului si protopop de Carei, parintele paroh Felician Buzgau.

Raspunsurile liturgice au fost date de catre Corul Bisericii „Sfântul Apostol Andrei” din Carei. La finalul Sfintei Liturghii credinciosii au fost unsi cu untdelemn sfintit, primind iconite si binecuvântare. Sarbatoarea s-a încheiat printr-o agapa frateasca.