Emoția unui nou început i-a cuprins pe cei 1000 de copii și elevi ai Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea, mici și mari, de la grupele de grădiniță până la liceu, care au luat parte pe 09 septembrie a.c. la deschiderea noului an școlar: 2019-2020. Ceremonia, desfășurată în curtea interioară a liceului de pe strada Iuliu Maniu, a cuprins salutul de deschidere a noului an școlar adresat de doamna director, Antonia Nica, intonarea Imnului Național, o rugăciune de Te-Deum celebrată de PSS Virgil Bercea, episcop greco-catolic de Oradea, împreună cu un sobor de preoți, discursurile oficialităților prezente și prezentarea structurii programului formativ oferit de această instituție cu tradiție a învățământului orădean, de către doamna director adjunct Mureşan Rodica Elena.

„Dragii mei,
Astăzi începe un an nou școlar – a spus PSS Virgil Bercea, episcop greco-catolic de Oradea, care, de mai bine de două decenii susține îndeaproape prin Episcopia Greco-Catolică de Oradea buna desfășurare a acestei instituții. Începem acest an sub ocrotirea Maicii Domnului, a cărei Nașteri am sărbătorit-o ieri. Ea să fie cea care ne coordonează pașii vieții noastre, către Domnul. Am citit recent ce spunea un filosof italian, Andrea Camilleri, când a fost întrebat: «cine este pentru dumneavoastră celălalt?». El s-a gândit un moment și a răspuns: «Celălalt sunt eu… pentru că în celălalt există Domnul, precum în sufletul meu este Domnul». Domnilor profesori, vă îndemn cu drag să-l vedeți în elevii din fața dumneavoastră pe Celălalt, să vă vedeți pe dumneavoastră înșivă. Actul pedagogic este de fapt o întâlnire de bucurie dintre profesor și elev, dintre înțeleptul care dăruiește și învățăcelul care îl urmează. Fiți generoși! Știți foarte bine că vă prețuiesc foarte mult – a asigurat PSS Virgil Bercea personalul didactic al Liceului Teologic „Iuliu Maniu” din Oradea – iar vouă, elevilor, vă spun tuturor: «Aveți cei mai buni profesori!». Sunt cei mai buni pentru că sunt ai dumneavoastră. Ei vă dăruiesc zi de zi tot ce au mai bun din dânșii. Părinților, «credeți cu adevărat că acești profesori îi ocrotesc pe pruncii dumneavoastră pentru că în aceștia, se văd pe ei înșiși!». Copiii cresc prin ceea ce profesorii dăruiesc. Fie ca Bunul Dumnezeu să ne ajute și Maica Sfântă să ne ocrotească în acest an școlar, să ne ajute Domnul ca să ne vedem în celălalt pe noi înșine! Tuturor, Binecuvântări și Haruri la început de nou an. Lăudat să fie Isus!”.

La deschiderea noului an școlar 2019-2020 în Liceul greco-catolic din Oradea a luat parte luni și Excelența Sa George Bologan, ambasadorul României în Italia, Malta și Republica San Marino, care a împărtășit celor prezenți bucuria de a fi în aceeași curte în care cu mulți ani în urmă se afla ca elev, în în clasa I, alături de învățătoarea Aurica Popovici (R.I.P):

„A fost omul care a pus amprenta asupra devenirii mele – mărturisește ambasadorul George Bologan, într-un discurs liber adresat protagoniștilor acestei zile. Acest lucru doresc să îl împărtășesc dascălilor: trăim într-o societate deviantă, depresivă și nu de puține ori isterică. Încercați, domnilor profesori, să aduceți normalitatea în societate, inspirându-i pe elevi mai întâi prin exemplu dumneavoastră, apoi prin ceea ce reușiți să sădiți! C. Noica avea o parabolă: fiecare dintre noi suntem o cărămidă. Calitatea cărămizii este cultura, educația. Rezistența acestei cărămizi o faceți dumneavoastră. Neamul acesta, dincolo de discursurile patriotarde deseori întâlnite, ale celor care iubesc prea mult imaginea, dar prea puțin conținutul, are nevoie de așa ceva: dumneavoastră puteți să dați rezistența acestor cărămizi, pentru că neamul acesta are nevoie de așa ceva! Uniunea Europeană are nevoie de a fi clădită pe aceste cărămizi, rezistente. Elevilor, în afara de a le ura «Succes!», le urez, așa cum spunea și doamna director, «dați sens timpului!». Știu că de multe ori această perioadă pe care o parcurgeți pare obositoare sau doriți cât mai repede să ajungeți la finalul ei. Cei care au ajuns la final, o retrăiesc cu nostalgie și își doresc să fie în locul vostru. Ceea ce este însă important este să vă căutați modele, nu cele pe care vi le oferă sursa online sau mijloacele de comunicare, pe care cu multă dibăcie le folosiți. Auzim deseori o sintagmă ‘băieții deștepți’, pentru cei care au adus talentul negativ la rang de virtute sau cei care au adus șmecheria pe acest piedestal. Biserica vă oferă un altfel de ‘băieții deștepți’ pe care vă îndemn să îi urmați: Sf. Toma d’Aquino, Sf. Augustin și, recent, Episcopii greco-catolici Martiri care au fost beatificați de Papa Francisc – oameni care au știut ce înseamnă coerența și pentru că au crezut că nu compromisul le poate aduce ceva, au plătit cu propria viața valoarea libertății. Fiecare dintre dumneavoastră, în special cei care sunteți în anii de liceu, sunteți în căutarea modelelor, a ‘divelor’. Însă, modelul constant care atras foarte mult câștig celor pe care l-au urmat, din experiență, cu toate limitele pe care le avem, rămâne Cristos. El este același: ieri, azi și mâine; iar bestseller-ul cel mai citit în istoria umanității este tot Sfânta Scriptură. Sunteți cei de la liceu, în căutarea prieteniilor, a frumosului, a esteticii… Căutați frumusețea interioară, pentru că cu cât veți fi mai frumoși în interior, cu atât veți fi mai deosebiți față de alții, care își investesc timpul și banii într-o alt fel de frumusețe. Cei care știu să investească în valoarea spirituală sunt mult mai speciali decât cei care știu să iasă în mod frecvent din baruri. Sunt lucruri pe care le simt – a continuat Excelența Sa George Bologan – și pe care vi le împărtășesc în mod natural. De asemenea, vă îndemn să legați prietenii trainice. Ecleziasticul– și din nou revin la Sfânta Scriptură – în capitolul 6 definește prietenia, încheindu-se cu o frază deseori utilizată în publicitate: «cine găsește un prieten, găsește o comoară! Este cea mai frumoasă perioadă a vieții, folosiți-o pentru a lega prietenii adevărate, astfel încât peste ani să vă dați seama că ceea ce contează cel mai mult este prietenie, pentru că fără de ea viața noastră nu ar însemna nimic, ar fi un teren arid; putem avea toate bucuriile, toate avantajele materiale, dacă nu avem cu cine să le împărtășim! Doresc să închei, a spus aambasadorul României în Italia, Malta și Republica San Marino, adresându-mă dascălilor: «neamul acesta nu va fi altceva decât ceea ce dumneavoastră veți reuși să faceți din el. Vă doresc succes!”.

În discursul inaugural, doamna director Antonia Nica a reiterat că „această școală trebuie să redevină ceea ce a fost odată,erau cuvintele primului director al școlii noastre, de după anul 1990. Astăzi, datorită unei munci susținute, școala noastră are peste 1000 de elevi, 37 de clase, patru clădiri, 100 de angajați și colaborator. Eu, însă  astăzi îndrăznesc să spun altfel: Școala noastră trebuie să devină mai mult decât a fost odată! Este vremea unui efort mai mare, este timpul să ne mobilizăm pentru a obține un randament maxim” – a spus doamna director în pragul noului an școlar, având un cuvânt special pentru fiecare protagonist al acestei școli:

Stimați părinți, ați susținut demersurile școlii, v-ați implicat activ în viața sa și sunteți pentru noi un fidel și constant colaborator. Împlicați-vă, așadar, în continuare! Vă îndemn să aveți încredere în profesionalismul dascălilor noștri, pentru că nicio profesie nu cere posesorului ei atâta generozitate, dăruire şi umanitate.

Viața de zi cu zi, dorinţa fiecăruia de a duce o viaţă mai bună, fac uneori ca timpul petrecut cu copiii să fie limitat. Faceţi-vă timp să vorbiţi cu copiii dumneavoastră!Dați-le libertate, însă, în același timp, fiți cu un pas înaintea lor!Copiii nu sunt autodidacţi. Investiţi permanent în educaţia lor, deoarece la această vârstă, binele se învață sau se impune! Vă mulţumesc şi vă felicit că aţi ales să fiţi alături de noi!

Dragi elevi, căutați plăcerea de a învăţa, căutați iubirea pentru colegi şi profesori, pentru aproapele vostru, căutaţi în fiecare disciplină de studiu frumuseţea și utilitatea ei.Fiţi responsabili și curajoşi, aveţi încredere în formatorii voştri, profesori și preoți, fiţi mândri de apartenenţa voastră! Vă reamintesc însă că aveţi, în același timp, drepturi şi obligaţii. Aveţi dreptul la învăţătură şi condiţii din ce în ce mai bune de studiu, dar aveți şi obligaţia de a vă pregăti pentru fiecare zi de şcoală. Încercați să eliminaţi din activitatea voastră cotidiană tot ceea ce înseamnă ignoranţă, prost gust sau indiferență! Orice om capătă două feluri de educație: una pe care i-o dau alții și alta, mult mai însemnată, pe care și-o dă el însuși.

(…) Stimați colaboratori, dragi prieteni, prezența dumneavoastră astăzi, aici, dovedește considerația ce o purtați școlii noastre. Vă asigur de întreaga apreciere a actualei generații de copii, profesori și părinți!

Citându-l pe Gandhi, doamna director a vorbi totodată despre curaj și inspirație, două dimensiuni care animă buna desfășurare a Liceului pe care îl conduce:

„«Fii schimbarea pe care vrei să o vezi în lume», spunea Gandhi.Curajul și inspirația de a pune în practică anumite idei, ce au dus la dezvoltarea școlii noastre, credem că au avut substratul inspirației divine. Ca școală ajunsă într-o nouă vreme și cu o nouă față, încercăm să venim în întâmpinarea dumneavoastră, a părinților, pentru a oferi copiilor noștri tot ce este mai bun, o rețetă echilibrată pentru suflet și minte deopotrivă. Copiii sunt beneficiarii strădaniei unei întregi echipe de oameni. Ei se află în centrul atenției noastre, a tuturor, ei sunt și trebuie să fie cei mai importanți!”.

În același discurs introductiv a noului an școlar, doamna Antonia Nica a mulțumit pentru că este „alături de noi și dumneavoastră [părinți, elevi, profesori], ca de fiecare dată, pentru bunul mers al școlii Episcopia Greco-Catolică, reprezentată de Preasfinția Sa Virgil. (…)Vă mulțumim, Preasfințite, pentru că sădiți în conștiința noastră sentimentul de apartenență la o comunitate religioasă, socială și educațională în același timp!”.

Nu în ultimul rând, doamna director a Liceului „Iuliu Maniu” din Oradea a adresat un salut cu totul special elevilor din clasa pregătitoare, „pe care îi încurajez să vină cu drag la şcoală, într-un altfel de sistem, alternativa educațională Step by step. Cu recunoștință le mulțumesc celor care au contribuit la implementarea acesteia în școala noastră, acum 21 de ani!

În încheiere, îi salut într-un mod special pe elevii claselor a V-a şi a IX-a, invitându-i, alături de colegii lor mai mari, să prețuiască prezentul, să se bucure că sunt împreună și să facă experiența școlii cât mai utilă și mai frumoasă. Cu Domnul înainte! Vă mulțumesc!”.

M. Caba