„În prima Duminica din Postul Mare, Preasfintia Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, a slujit Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie în Parohia IV din Târgu Mures, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, unde a avut loc slujba de pomenire si comemorarea parintelui Petru Moldovan, la cei 20 de ani de la trecerea în Casa Tatalui.

Preasfintia Sa Virgil a fost întâmpinat în curtea Bisericii de catre copilasii Parohiei, alaturi de soborul de preoti si parohul Bisericii, parintele Farcas Ioan care a rostit si un cuvânt de bun venit ierarhului: „Ma adresez Preasfintiei Voastre parinte Virgil, si va zic: “Bine ati venit la noi la Târgu Mures. Ati venit pe urmele vrednicilor înaintasi si pastori ai Bisericii noastre Greco-Catolice care au avut în inima Târgului Mures: Înalt Preasfintia Sa Mitropolitul Vasile Suciu care voia sa înfiinteze o episcopie greco-catolica sediul aici la Târgu Mures, Înalt Preasfintia Sa Mitropolitul Alexandru Nicolescu care a sfintit Catedrala mica a BuneiVestiri la 8 septembrie 1936, Preasfintia Sa Ioan Suciu „episcopul tineretului” care prin predicile sale si exercitiile spirituale a consolidat credinta muresenilor, Cardinalul Alexandru Todea un martir al credintei si un far de lumina, a fost trup si suflet pentru cei de pe aceste meleaguri, în cea mai grea perioada din istoria Bisericii noastre, Cardinalul Lucian Muresan care a binecuvântat piatra de temelie la 24 martie 1996, iar apoi a sfintit biserica la 16 august 1998, si iata acum Preasfintia Voastra urmându-le acestor sfinti ai bisericii noastre, veniti si ne mângâiati sufletele”.

La sfârsitul Sfintei Liturghii a fost oficiata Slujba Parastasului pentru parintele Petru Moldovan la cei 20 de ani de la trecerea la cele vesnice.
Parintele Petru Moldovan s-a nascut la 6 aprilie 1931, în Dumbravioara, nu departe de Târgu Mures, fiind al treilea copil al lui Petru Moldovan si Carolina Moldovan. Scoala primara si cea gimnaziala le face la Dumbravioara si Ernei. Liceul îl începe la Scoala Normala din Târgu Mures care se desfiinteaza la scurta vreme, fiind nevoit sa se transfere la Liceul Comercial din Târgu Mures, pe care îl termina în anul 1951. A urmat cursurile Facultatii de Teologie în clandestinitate, fiind hirotonit preot la 29 iunie 1988, de Sarbatoarea Sfintilor Petru si Pavel, de catre Eminenta Sa Alexandru Cardinal Todea, care amintea atunci faptul ca: „Hirotonirea lui Petru Moldovan este un dar de la Dumnezeu facut bisericii noastre pentru aceste timpuri”. Iar aici este semnul unei vocatii adevarate , am vazut dorul aprins si o dragoste de a sluji lui Dumnezeu si de al darui pe Dumnezeu si altor credinciosi!”. A slujit ca preot în Parohiile Târgu Mures, Sarmas, Balda, Budesti, Catina Visuia, Saulia vestind tuturor Cuvântul lui Dumnezeu cu dragoste de parinte.
Personalitatea parintelui Petru Moldovan a fost conturata dupa Slujba Parastasului de catre parintele protopop Dan Fodor, parintele paroh Ioan Farcas, parintele conferentiar doctor Ioan Mitrofan, domnul profesor Dimitrie Poptamas, istoric, si domnul profesor doctor Virgil Osan.