„Este al 10-lea an în care derulam în scoala noastra activitati de voluntariat în cadrul Strategiei Nationale de Actiune Comunitara.
Acest program sta sub egida Ministerului Educatiei Nationale si fost initiat în România în anul 2004 de catre Baroana Nicholson Membra a Parlamentului Europei.
În anul 2004 liceul nostru a fost ales sa faca parte din acest program si timp de 9 ani am colaborat cu Centrul de Educatie Incluziva Orizont si Casa Minunata, desfasurând numeroase activitati si participând la concursuri si festivaluri.
Din anul scolar 2013-2014 colaboram cu Asociatia Caritas Eparhial Oradea în cadrul acestui program. Am avut o marie bucurie sa vad un numar atât de mare de elevi doritori sa se implice, sa ofere din timpul lor liber pentru a fi voluntari.
Cu un plan bine stabilit în luna septembrie, am inceput sa ne implicam în diverse activitati. Prima activitate a fost în luna octombrie. “Saptamâna legumelor si a fructelor donate”. S-au colectat pe lânga legume si fructe si alimente cu ajutorul voluntarilor si a cadrelor didactice din scoala apoi au fost donate Cantinei Sociale Caritas.
Campania a fost emotionanta si a promovat voluntariatul, implicarea, altruismul, solidaritatea.
Voluntarii Liceului Greco Catolic “Iuliu Maniu” au participat de asemenea la colecta de Craciun, realizarea de felicitari, campania 2%, iar ca activitate permanenta e voluntariatul de la Centrul de zi Gabrielle. În prezent centrul este frecventat de 11 copii din familii nevoiase, cu vârste cuprinse între 7 si 16 ani.
Voluntarii îi ajuta pe acesti copii atât la teme cât si la desfasurarea diferitelor activitati care sa le dezvolte acestora capacitatile fizice si intelectuale.

"Este o experienta deosebita si noua pentru mine, care ma ajuta sa îmi descopar noi abilitati, ajutand acolo unde e nevoie de mine. " (Raluca Pop, clasa a X-a A)

"Este o experienta de viata, o experienta frumoasa care te face sa fii mai bun si sa îi ajuti pe ceilalti." (Alexandra Ciarnau, clasa a X-a A )

"Este o adevarata lectie de viata experienta cu copii de la Centrul de zi Gabrielle. Ma bucur ca fac parte din acest minunat program ." (Corduneanu Cezara, clasa a X-a A )

"Voluntariatul pentru mine este un mare privilegiu, deoarece pot sa-i ajut pe ceilalti si pot sa le fac o mica bucurie, acee de a- L cunoaste pe Dumnezeu în ceilalti. Prin distribuirea colectei de Craciun am învatat sa fiu mai rapid si mai util celor din jur. Sper ca am putut sa ajut si de fiecare data când voi fi solicitat voi merge cu o deosebita placere si cu gândul de a-i ajuta pe ceilalti." (Chindris Vasile, clasa a X-a A )

"Voluntariatul reflecta încredere, speranta… speranta celor care au nevoie de ajutor, ca întotdeauna se va gasi cineva cu suflet mare care sa ofere acel ajutor fara a astepta ceva în schimb. În cadrul voluntariatului am participat la confectionarea felicitarilor, distribuirea plicurilor din campania 2% si împachetatul cutiilor pentru colecta de Craciun. Înca nu am avut placerea, dar abia astept sa-i cunosc pe copiii de la centrul Gabrielle si ori de cate ori va fi nevoie de mine voi fi prezenta si voi oferi tot suportul meu " (Covaciu Cynthia, clasa a X-a A )