„Duminica, 20 oct. 2013, prin Sfânta Liturghie celebrata la Catedrala Sfântul Nicolae din Oradea a avut loc deschiderea zilelor Actiunii Catolice din România (ACRO). Evenimentul este celebrat în fiecare an în saptâmâna care cuprinde memoria Fericitului Ioan Paul al II-lea care este si patronul ACRO, data de 22 octombrie.
Actiunea Catolica din Romania face parte din Forumul International al Actiunii Catolice (FIAC) si a fost constituita la 9 aprilie 2005 si recunoscuta de catre Conferinta Episcopilor Catolici din Romania la data de 14 mai 2007. Din Actiunea Catolica fac parte: ASTRU Blaj, ASTRU Cluj, ASTRU Oradea, ASTRU Eparhial Lugoj (care se ocupa de tineri) si AGRU la nivel national, (pentru nivelul de adulti), toate aceste asociatii fiind de rit bizantin. Din ACRO mai face parte Actiunea Catolica din Dieceza de Iasi care este de rit latin.
Pentru a comemora cum se cuvine aceasata sarbatoare membrii celor doua asociatii din eparhia noastra, AGRU si ASTRU au început Sf. Liturghie cu o procesiune solemna în care au purtat steagurile AGRU, ASTRU si ACRO, aratând astfel importanta acestor asociatii în viata eparhiei noastre.
La finalul Sf. Liturghii presedinta ACRO, d-soara Oana Tuduce a facut o scurta prezentare a Actiunii Catolice din România scotând în evidenta faptul ca este singura Actiune Catolica din lume care reuneste asociatii din cele doua rituri: latin si bizantin.
Presedintele AGRU parohial de la Catedrala Sf. Nicolae, d-na Daniela Pacala a facut o prezentare a AGRU-lui spunând ca: ,,AGRU este o asociatie fondata în 1929 si care se ocupa de adulti în Biserica Greco-Catolica. Cele mai importante activitatii pe care am reusit sa le facem au fost: pelerinaje la Sighet si Bucuresti, sustinerea întâlnirilor elarhiale a copiilor – de la Oradea din luna iunie a.c. si a tinerilor de la Simleu din luna octombrie a.c., precum si diverse opere caritative.”
Daniel Pit, presedintele ASTRU Oradea a facut de asemenea o scurta prezentare a ASTRU-lui spunand ca: ,,ASTRU este o asociatie a Bisericii greco-catolice fondata în 1929 care se ocupa de tineri. Printre obiectivele ASTRU-lui sunt: rugaciunea, organizarea si participarea la activitati caritative, plerinaje, cursuri de formare, etc” în acelasi timp Daniel a specificat importanta ASTRU înainte de 1948 dar si a reînfiintarii sale dupa 1990.
Zilele Actiunii Catolice se vor termina în data de 27 Octombrie.