„Preafericirea Sa Cardinal Lucian Muresan, Intaistatatorul Bisericii Greco-Catolice, a adresat o scrisoare pe data de 16 mai 2013 domnului Vasile Blaga, presedintele PDL, prin care isi exprima “deosebita ingrijorare si neliniste” fata de un nou proiect de lege anti greco-catolic initiat de vicepresedintele PDL Ioan Oltean.
“Proiectul respectiv cauta prin toate mijloacele sa opreasca retrocedarea proprietatilor greco-catolice confiscate in 1948 si date de catre comunisti Bisericii Ortodoxe, chiar si cand acestea sunt castigate in instanta definitiv si irevocabil”, se mentioneaza in deschiderea scrisorii. “Acest proiect de lege consfinteste epurarea culturala si religioasa a comunitatii greco-catolice din Romania inceputa de catre comunisti.”
Solutia propusa de vicepresedintele PDL Ioan Oltean de rezolvare a situatiei acestor proprietati printr-o comisie mixta, care sa tina “seama de dorinta credinciosilor din comunitatile care detin aceste bunuri”, este similara cu pozitia FSN-ului din 1990 ce desconsidera dreptul de proprietate.
Vicepresedintele PDL Ioan Oltean a mai fost initiatorul unui alt proiect de lege anti greco-catolic (PL368/2007), care prevedea ca proprietatile greco-catolice confiscate de comunisti sa ramana in posesia Bisericii Ortodoxe in baza principiului majoritatii. Proiectul respectiv a fost recent respins de Camera Deputatilor.
In scrisoare se explica ca Biserica Greco-Catolica a propus Bisericii Ortodoxe folosirea alternativa a bisericilor greco-catolice confiscate, lucru refuzat de reprezentantii Bisericii Ortodoxe. In urma acestei atitudini greco-catolicii sunt opriti sa se roage in bisericile lor, acestia fiind nevoiti ca in multe localitati sa isi desfasoare serviciile religioase din duminici si sarbatori in case particulare sau sali de clasa in scoli.
Scrisoarea Cardinalului Lucian Muresan condamna, de asemenea, “manipularea grosolana” a opiniei publice pe marginea acestui proiect de lege, care a fost dusa in eroare spunându-i-se ca “Biserica Ortodoxa sa le restituie greco-catolicilor proprietatile”, cum titrau ieri stirile din presa.
“Ne adresam Dumneavoastra direct, în calitatea pe care o aveti de presedinte al Partidului Democrat Liberal, si implicit partidului pe care-l conduceti, ca acest proiect rusinos sa fie retras deîndata,” a spus Cardinalul Muresan. “Domnul Deputat Ioan Oltean nu este un simplu membru sau parlamentar PDL, ci vicepresedintele acestui partid, ca atare actiunile domniei sale se întelege ca au în spate sustinerea partidului pe care-l reprezinta.”
“Biserica Greco-Catolica cere ca sa-i fie respectate drepturile în conformitate cu prevederile Constitutiei. Si noi suntem români, am contribuit deplin la faurirea României moderne si dorim sa lucram pentru binele tarii noastre fara ca libertatea religioasa sa ne fie îngradita în vreun fel”, se mentioneaza la finalul scrisorii.
Continutul integral al scrisorii semnate de Cardinalul Lucian Muresan si Episcopul Curiei Claudiu Pop poate fi gasit mai jos:

Nr. 456/13
Blaj, 16 mai 2013

Domniei Sale,
Domnului Vasile Blaga
Presedintele Partidului Democrat Liberal

Stimate Domnule Presedinte,

Biserica Greco-Catolica a aflat despre initierea unui nou proiect legislativ (BP253/2013), anti greco-catolic, de catre vicepresedintele PDL Ioan Oltean, care stârneste deosebita îngrijorare si neliniste în rândul comunitatii noastre.
Proiectul respectiv cauta prin toate mijloacele sa opreasca retrocedarea proprietatilor greco-catolice confiscate în 1948 si date de catre comunisti Bisericii Ortodoxe, chiar si când acestea sunt câstigate în instanta definitiv si irevocabil. Acest proiect de lege consfinteste epurarea culturala si religioasa a comunitatii greco-catolice din România începuta de catre comunisti.
Metoda propusa de vicepresedintele PDL Ioan Oltean de solutionare a “situatiei juridice” a proprietatilor Bisericii Greco-Catolice confiscate de comunisti si date Bisericii Ortodoxe prin initierea unei comisii mixte de dialog între cele doua Biserici, dar care sa tina “seama de dorinta credinciosilor din comunitatile care detin aceste bunuri”, este similara cu cea a FSN-ului din 1990.
Mentionam ca un proiect similar, 368/2007, initiat tot de reprezentanti ai PDL, între care actualul vicepresedinte Ioan Oltean, a prevazut ca proprietatile greco-catolice confiscate de comunisti sa nu mai fie retrocedate, pe motiv ca greco-catolicii sunt mai putini în România. Proiectul a fost respins recent de Camera Deputatilor aproape în unanimitate, cu exceptia unui vot pentru, dat de un deputat PDL.
Solutia practica propusa de Biserica Greco-Catolica pentru rezolvarea situatiei proprietatilor greco-catolice aflate în posesia Bisericii Ortodoxe a fost folosirea alternativa a bisericilor greco-catolice de ortodocsi si greco-catolici. Acelasi lucru se practica si în Occident, unde Biserica Catolica pune la dispozitia Bisericii Ortodoxe sute de biserici catolice pentru ca ortodocsii români sa aiba unde se ruga si nu e nici o problema.
Din pacate, solutia practica propusa de Biserica Greco-Catolica a fost refuzata constant de Biserica Ortodoxa în cadrul acestor comisii de dialog, iar din 2004 Biserica Ortodoxa a sistat unilateral dialogul cu Biserica Greco-Catolica. Datorita faptului ca greco-catolicii sunt opriti sa se roage în propriile biserici, exista comunitati greco-catolice care si astazi se roaga în conditii improprii, în case particulare ori sali de clasa, în scoli.
Acest proiect de lege a fost initiat fara consultarea cu reprezentantii Bisericii noastre iar modul cum a fost conceput încalca libertatea religioasa si dreptul de proprietate, ceea ce este inacceptabil.
Mai mult, modul cum acest proiect a fost facut cunoscut opiniei publice, spunându-se ca “Biserica Ortodoxa sa le restituie greco-catolicilor proprietatile” este o manipulare grosolana care dovedeste reaua intentie a celor din spatele acestei actiuni.
Ne adresam Dumneavoastra direct, în calitatea pe care o aveti de presedinte al Partidului Democrat Liberal, si implicit partidului pe care-l conduceti, ca acest proiect rusinos sa fie retras deîndata. Domnul Deputat Ioan Oltean nu este un simplu membru sau parlamentar PDL, ci vicepresedintele acestui partid, ca atare actiunile domniei sale se întelege ca au în spate sustinerea partidului pe care-l reprezinta.
Biserica Greco-Catolica cere ca sa-i fie respectate drepturile în conformitate cu prevederile Constitutiei. Si noi suntem români, am contribuit deplin la faurirea României moderne si dorim sa lucram pentru binele tarii noastre fara ca libertatea religioasa sa ne fie îngradita în vreun fel.

† Cardinal LUCIAN

Arhiepiscop Major

† CLAUDIU

Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore