„An de an, ziua de 28 spre 29 octombrie, pentru Biserica noastra este un moment de rugaciune si de aducere aminte a acelor personalitati, episcopi, preoti credinciosi, care au fost batjocoriti de regimul comunist si ateu al acelor vremuri din România.

În cripta Catedralei Greco-Catolice „Sfântul Nicolae”, s-a celebrat Slujba Parastasului pentru episcopii Bisericii noastre, pentru preoti si credinciosi care au trecut la Domnul, îndurând ani grei de detentie pentru simplul fapt ca nu si-au tradat credinta lor: Una, Sfânta, Catolica si Apostolica.

Slujba Parastasului a fost oficiata de catre parintele vicar general Mihai Vatamanelu împreuna cu parintele paroh Ovidiu Duma si parintele ieromonah Radu Ciortea, alaturi de membrii AGRU Parohial si credinciosi.

„Cu Sfintii odihneste, Cristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere nici întristare, nici suspin, ci viata fara de sfârsit. Amin”