„Cardinalul Lucian Muresan, Presedintele Conferintei Episcopilor Catolici din România si liderul Bisericii Greco-Catolice, a trimis pe data de 9 aprilie o scrisoare primului-ministru Victor Ponta prin care i-a solicitat sa amâne asumarea raspunderii Guvernului în privinta legii proprietatilor.
Transmitem în continuare textul integral al scrisorii Cardinalului Lucian:

Bucuresti,

No 22/ 9. 04. 2013

Excelentei Sale,
Domnului Victor Ponta
Prim Ministru al Guvernului României
Stimate Domnule Prim-Ministru,
Biserica Romano-Catolica si Biserica Greco-Catolica din România au aflat, dintr-o emisiune televizata luni seara, ca miercuri, Guvernul pe care-l conduceti îsi va asuma raspunderea pe proiectul de lege care sa finalizeze procesul de restituire a proprietatilor confiscate de regimul comunist.
Vestea ne-a luat prin surprindere, deoarece acest proiect face referire si la proprietatile care au apartinut cultelor, însa nici una dintre Bisericile noastre nu a fost consultata în elaborarea acestui proiect de lege.
Considerând ca acest proiect de lege ne afecteaza direct, Va solicitam sa amânati asumarea raspunderii pe acest proiect de lege pâna la sfârsitul lunii aprilie, dându-ne astfel timp sa aducem amendamente la articolele proiectului de lege care ne privesc.
Daca proprietatile Bisericilor noastre, la fel ca ale atâtor cetateni români, au fost confiscate de catre comunisti fara sa fim consultati, ni se pare firesc sa fim consultati si implicati în elaborarea proiectului de lege propus sa rezolve aceasta problema.
Va multumim si Va asiguram de întreaga noastra consideratie.

† Lucian Cardinal MURESAN

Presedintele Conferintei Episcopale Române