„Există oameni care în istoria bisericii și a unei națiuni lasă o amprentă de neșters, nu atât pentru că au construit edificii grandioase, au acumulat bogății, au creat opere materiale, ci pentru că au făcut din viața lor un monument care rămâne în inima și în viața unei națiuni, mai ales a bisericii.” (Fragment din discursul Nunțiului Apostolic)
În data de 30 ianuarie a.c., Preasfinția Sa Virgil Bercea a participat, în Catedrala „Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca, la deschiderea solemnă a Anului „Cardinal Iuliu Hossu” instituit prin legea nr. 290 / 24 oct. 2024.
La Liturghie a fost prezent Excelența Sa Giampiero Gloder, Nunțiu Apostolic în România și Republica Moldova alături de episcopii greco-catolici din țara noastră. De asemenea au fost prezenți deputații Silviu Vexler, președinte al Federației Comunităților Evreiești din România și Ovidiu Ganț, reprezentant al Forumului Democrat al Germanilor din România, Ciprian Olinici, secretarul de stat pentru culte care a înmânat Preasfinției Sale Claudiu Pop un „mic simbol” și anume, ultima adresă pe care Iuliu Hossu a trimis-o în anul 1948 către ministrul cultelor.
Participanții la eveniment s-au putut bucura de expunerea raclei cu moaște și o expoziție cu obiecte de colecție care au aparținut Cardinalului Iuliu Hossu.
La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa Claudiu Pop a mulțumit tuturor pentru participare, urmând procesiunea de final pe Imnul Cardinalului Iuliu Hossu intonat de Corul Angeli.
Cristian Ciulea
Biroul de Presă