„În perioada 28 iunie-1 iulie 2018 am avut bucuria sa participam la cel de al VIII-lea Congres National al Proiectului ,,Mistero Grande”, care s-a desfasurat la ,,Fraterna Domus”, din Sacrofano-Roma.
Tema Congresului a fost ,,Cred în Taina Casatoriei, semn eficient al prezentei lui Isus care iubeste”. Organizatorul acestui eveniment de anvergura a fost Mons. Renzo Bonetti, un prieten apropiat si drag al Eparhiei noastre. Au participat delegati din Italia, Polonia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, în numar de 768: familii, cardinali, episcopi, preoti si persoane consacrate. România a fost reprezentata de Preacucernicul Parinte Mihai Vatamanelu, Protosincel al Eparhiei Române-Unite de Oradea, de Preacucernicul Parinte Mihai-Valentin Tegzes, responsabilul cu Pastoratia adultilor si familiilor din Eparhia noastra si de familia pr. Mirel-Mihai Demian.
Programul acestor zile intense si pline de har a cuprins: momente de rugaciune, marturii ale cuplurilor despre frumusetea sacramentului Casatoriei, conferinte ale unor reputati profesori de la diferitele Universitati Pontificale si Institute Teologice din Italia si discutii pe grupuri. Pe tot parcursul Congresului, participantii au avut posibilitatea sa-L contemple – zi si noapte – pe Hristos prezent în Sfânta Taina a Euharistiei, pentru a descoperi si a trai: cum Isus iubeste în cuplu si în familie; cum Isus îsi iubeste Biserica si pe fiecare persoana.
Tot cu aceasta ocazie, ne-am bucurat împreuna cu Mons. Renzo Bonetti care a împlinit 50 de ani de slujire preoteasca. Cea mai mare parte a vietii sale de preot a dedicat-o predicarii frumusetii Tainei Casatoriei.
Îi multumim lui Dumnezeu pentru ca am avut posibilitatea sa ne aprofundam vocatia de soti crestini. La baza vietii ecleziale sta viata de familie. Este necesar ca familia sa devina biserica domestica – evanghelizatoare. Este necesar ca noi, sotii, sa fim constienti deTaina pe care am celebrat-o deoarece, azi, am putea sa o reducem la un simplu spectacol. Astfel, nu reusim sa contemplam si apoi sa marturisim Taina pe care o traim. Sotii si pastorii sunt coresponsabili de succesul demersului evanghelizator. Evanghelizând familiile putem sa ne evanghelizam comunitatile, integrând cuplul într-o comunitate nu riscam ca familia sa se ,,privatizeze”.