7 octombrie 2017- Oradea

Catedrala „Sfântul Nicolae”

„Iata, slujitoarea Domnului: fie mie dupa cuvântul tau” (Lc 1,38), aceasta este tema pe care Sfântul Parinte Papa Francisc o propune pentru a XXXIV-a Zi Mondiala a Tineretului, 2019 din Panama.
Dorim sa le propunem tuturor tinerilor din Eparhia noastra o întâlnire, pe data de 7 octombrie 2017, în care sa meditam la acest verset si la fel ca Maria, sa dam un raspuns afirmativ Bunului Dumnezeu.
Stim cu totii ca Biserica a decis ca în anul 2018 sa propuna un sinod prin care sa se întrebe cum sa însoteasca tinerii sa recunoasca si sa accepte chemarea la plinatatea vietii si a iubirii si sa ceara tinerilor sa o ajute în identificarea celor mai eficiente modalitati de a anunta Vestea cea Buna în zilele noastre.
În acest sens, va astept pe toti la Oradea, rugându-va pe toti preotii, responsabilii de institutii si grupuri de tineret si totodata presedintilor de asociatii sa promovati acest eveniment în rândul tuturor tinerilor din eparhia noastra, ca bucuria noastra sa fie deplina.
Va rog sa confirmati prezenta dumneavoastra pâna în data de 25 septembrie 2017 la Biroul Pastoral Eparhial pentru Laici, la adresa de e-mail bpploradea@yahoo.it sau la numarul de telefon: 0743 630 969.

P.S. Atasat veti gasi programul si fisa de înscriere.

Va astept cu drag,

Haruri si Binecuvântari de la Domnul

+ Virgil Bercea

Episcop

Program

Întâlnirea Eparhiala a Tinerilor

7 octombrie 2017- Oradea

Catedrala „Sfântul Nicolae”

11.00- Primirea Participantilor
12.00- Sfânta Liturghie + meditatie
13.30- Prânz
14.30- Discutii pe grupuri
15.30- Colocviu cu PSS Virgil Bercea
17.00 Spectacol World Youth Hope în Piata Unirii.
19.00 Cina