„Duminica dinaintea Nasterii Domnului nostru Isus Hristos, 18 decembrie 2016, Biserica Greco-Catolica româna din Livorno a sarbatorit un an de la înfiintare.
Pe data de 19 mai 2016, cu Prot. Nr. 4311, conform codului dreptului canonic CIC, canoane 540 si 524, care privesc cultul divin si o adecvata grija pastorala a sufletelor din Dieceza de Livorno, Comunitatea greco-catolica româna a fost ridicata la statutul juridic de Parohie personala, cu hramul Nasterea Maicii Domnului.
Prin urmare, la împlinirea unui an de activitate pastorala, spirituala, sociala si culturala, Parohia noastra personala a evocat bucurie, comuniune si o rugaciune de multumire cu totul particulara, înaltata bunului Dumnezeu si Preacuratei Fecioarei Maria, Protectoarea Parohiei noastre, ca semn de recunostinta pentru toate darurile primite în anul care s-a scurs.
Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie a fost prezidata de parintele Valer Sician, protopop de Toscana si Umbria, care s-a gasit în vizita pastorala la Livorno, la care, s-a alaturat si parintele Ioan Rodina, paroh de Pisa si parohul locului, parintele Vasile Orghici.
În cuvântul de învatatura, parintele Vasile a invitat pe toti cei prezenti sa multumeasca lui Dumnezeu pentru reusitele, succesele si binecuvântarile primite în acest an abia încheiat. De asemenea, necesitatea de a descoperi fiecare bucuria care se apropie: ,,Iubiti frati si surori în Hristos, Biserica azi ne chema sa ne bucuram, caci Domnul este aproape (Fil 4,4-5), sa ne bucuram de venirea Mântuitorului, Care este deja lânga usa noastra si ne invita sa iesim si sa-i deschidem inima, care ne va mântui de pacate (cf. Mt 1,21), caci el este "Emanuel", Dumnezeu cu noi (cf. Mt 1,23),
Craciunul este aproape! Pregatirile sunt în toi. Toti sunt chemati sa traiasca acea atmosfera de asteptare dinaintea venirii lui Hristos…, chemati sa se pregateasca sufleteste; sa se spovedeasca, sa se împace cu Dumnezeu si cu aproapele.
De nimic sa nu va fie frica. Isus va asteapta sa va ierte.
Praznuirea Nasterii Domnului sa ne gaseasca pe fiecare pregatit sufleteste – mai buni si iubitori fata de cei de lânga noi, milostivi cu cei nevoiasi. Daca am putea fiecare sa facem un cadou copiilor orfani, familiilor vaduvite si sarace? Numai asa praznicul ce vine, va fi prilej de mare bucurie si numai asa Hristos va salaslui în sufletele noastre’’.
Parintele Valer a mentionat la rândul sau, faptul: „Anul trecut pe vremea aceasta, la Livorno era începutul unei noi activitati pastorale în protopopiatul de Toscana si Umbria. Eveniment real care a avut multe binecuvântari si împliniri. Pentru toate acestea îi multumim Domnului si dumneavoastra.
Dupa Sfânta Liturghie s-a administrat Sfânta Taina a Botezului fetitei Isabel Lucia. Dupa încheierea cadrului liturgic, preotii au participat la invitatia familiei lui Isabel Lucia, de a lua masa cu ei si cu cei invitati.
Luni, 19 decembrie 2016, Protopopiatul de Toscana si Umbria reunit la Livorno a desfasurat sedinta lunara, abordându-se diferite tematici cu caracter pastoral, administrativ, strategic, lingvistic, comunicativ, spiritual, cultural si economic.
Desfasurarea lucrarilor s-a încheiat printr-o rugaciune de multumire, si s-a servit un mic aperitiv.