„Catedrala „Sfântul Nicolae” din Oradea a rasunat de glasuri care au vestit Nasterea Mântuitorului Cristos.
Ajuns la a X-a editie, Concertul Extraordinar de Colinde a adunat coruri ale orasului nostru pentru a da marturie în zilele de astazi de marele moment petrecut în Bethleemul Iudeii, atunci când Maria a nascut pe Mesia cel mult dorit.
Alaturi de Preasfintitul Parinte Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea si gazda acestui eveniment a fost si Excelenta Sa László Böcskei, episcopul romano-catolic de Oradea.

Sarbatoarea Nasterii Domnului nostru Isus Cristos este mai întâi de toate sarbatoarea iubirii milostive a lui Dumnezeu pentru lume. Fiul lui Dumnezeu Cel vesnic S-a facut Om, „pentru noi oamenii si pentru a noastra mântuire”, dupa cum marturisim în Crez, adica pentru a darui oamenilor, pacatosi si muritori, iertarea pacatelor si viata vesnica.
Taina Întruparii Fiului lui Dumnezeu este taina iubirii milostive si smerite a lui Dumnezeu pentru oameni.
Pe de alta parte, Nasterea Domnului nostru Isus Cristos în Betleem „ne descopera pe Dumnezeu ca fiind calator si colindator în lume”. Cristos Domnul S-a nascut într-o calatorie a Maicii Sale si a dreptului Iosif la Betleem, aratând prin aceasta ca „Dumnezeu Cel milostiv este calator în lume si colindator la casa sufletului fiecarui om, ca sa cheme pe oameni în Casa Tatalui ceresc, al carei pridvor este Biserica”, întrucât Sfintele Taine savârsite în ea sunt arvuna vietii vesnice din Împaratia lui Dumnezeu.
Una dintre expresiile cele mai vii ale traditiei poporului român, prin care a exprimat poetic taina iubirii lui Dumnezeu pentru oameni, se regaseste în colinde. Colindele si toate cântarile liturgice ale Bisericii noastre din aceasta perioada de pregatire spirituala pentru marea sarbatoare a Nasterii Domnului ne îndeamna sa ne minunam cu mintea si sa ne bucuram cu inima de întelesul adânc al tainei Nasterii Pruncului Isus, în Care se arata bunatatea iubirii milostive a lui Dumnezeu pentru lume.

Astfel au vestit marea Sarbatoare sapte corale ale orasului Oradea:

Corul „Schola Cantorum” al Seminarului Teologic Greco-Catolic „Sfintii Trei Ierarhi:Vasile Grigore si Ioan”, condus de catre domnul profesor doctor Radu Ioan Muresan;
Corul Catedralei Romano-Catolice si Corul de copii condus de catre domnul dirijor Kristofi Janos;
Corul Facultatii de Arte-Departamentul Facultatii de Muzica, condus de catre doamna lector universitar Carmen Rus;
Corul Francisc Hubic al Manastirii Franciscane Maica Domnului, condus de catre doamna profesor Maria Irinel Bajenaru;
Corul Fiat Lux, condus de catre doamna profesor Antonia Monica Nica;
Corul de camera Voces, condus de catre domnul profesor Arnold Schneider;
Corul Buna Vestire al Catedralei „Sfântul Nicolae”, condus de catre domnul profesor doctor Radu Ioan Muresan;

De asemenea au colindat si solistii:Teodora Felicia Sandru si Alexandru Mihai Cartis.

La sfârsitul concertului parintele Ovidiu Duma, parohul Catedralei „Sfântul Nicolae” si organizatorul concertului a transmis tuturor multumirile cuvenite pentru participarea la acest concert.