Comemorarea Cardinalului Alexandru Todea – centenarul nasterii

În perioada 5-7 iunie 2012 s-au desfasurat, la Reghin si Blaj, lucrarile sesiunii de primavara a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolica.
La manifestarile ocazionate de marcarea centenarului nasterii Cardinalului Alexandru Todea (5 iunie 1912 – 22 mai 2002) au participat toti membrii Sinodului.
Marti 5 iunie, în prezenta unei numeroase asistente, la casa memoriala a Cardinalului Alexandru s-a celebrat un Parastas de pomenire, s-a dezvelit o placa comemorativa si au fost lansate doua volume omagiale: albumul ”Alexandru Cardinalul Todea 100” si cartea ”Cardinalul Todea – Omagiu” respectiv au fost terminate iconostasul si pictura din absida noii Biserici.
Sinodul s-a desfasurat sub presedintia Preafericirii Sale Cardinalul Lucian si s-au abordat probleme cu caracter pastoral, liturgice, educative, administrative, ecumenice.
Un accent deosebit a fost pus pe organizarea viitoare a unor actiuni si initiative care sa marcheze si la nivelul Bisericii noastre Anul credintei – 11 octombrie 2012 la 24 noiembrie 2013 -. În acest sens s-au propus organizarea unor actiuni care sa evidentieze si sa întareasca sensul credintei si al diferitelor forme autentice de manifestare a acesteia: pe durata anului credintei sunt propuse sa aiba loc în fiecare dintre Eparhiile Bisericii noastre o serie de manifestari cu profund caracter pastoral, marcate si de organizarea de pelerinaje cu ocazia expunerii Moastelor celor Doisprezece Apostoli, pe care Preafericirea Sa Cardinalul Lucian le-a primit recent la Roma.
Sinodul a accept modificarea unor articole din Statutul Curiei Arhiepiscopiei Majore si s-a decis prelungirea decretului de valabilitate pentru acesta; a analizat situatia pastorala a comunitatilor din diaspora occidentala; a dezbatut chestiuni organizatorice pentru diferitele asociatii care activeaza în cadrul Bisericii, dar si pentru viata calugareasca. S-a analizat activitatea Tribunalelor ecleziastice care functioneaza în cadrul Bisericii ca instrumente pastorale si s-a decis realizarea unor studii canonice pentru a veni în întâmpinarea unor noi realitati cu care Biserica noastra se confrunta în calitatea ei de Arhiepiscopie Majora. Au fost dezbatute chestiuni liturgice referitoare la calendar; s-au transmis episcopilor textele Sfintelor Liturghii propuse de Comisia Sinodala Liturgica în vederea publicarii editiei oficiale.
Miercuri 6 iunie 2012 sinodalii împreuna cu credinciosii din Blaj au celebrat în Catedrala Sfânta Treime centenarul nasterii Cardinalului Todea.
Sinodul Episcopilor, care se reuneste de doua ori pe an în sesiune ordinara, a fost marcat de un profund spirit de comuniune; la finalul lucrarilor s-a multumit Preabunului Dumnezeu pentru darul comuniunii, Preafericirea Sa Cardinal Lucian, alaturi de ceilalti Episcopi membri ai Sinodului acordând credinciosilor o binecuvântare.
S-a stabilit ca urmatoarea sesiune ordinara a Sinodului Episcopilor sa aiba loc în perioada 30 octombrie – 1 noiembrie 2012, la Blaj.