„În zilele de 8-10 mai 2008, în organizarea Comisiei Sinodale pentru Educatie Catolica din cadrul Sinodului Bisericii Greco-Catolice, s-a desfasurat la Zalau Olimpiada nationala la disciplina religie greco-catolica.
Olimpiada de religie este un moment important din ciclul unui an de studiu la aceasta disciplina scolara. Suntem mândri ca orasul nostru a fost gazda celei de a doua editii a Olimpiadei Nationale de Religie Greco-Catolica. La olimpiada au participat 90 de elevi din toate eparhiile greco-catolice din tara noastra.
Festivitatile de deschidere si de premiere a participantilor au avut loc la Biserica Sf. Familie din Zalau în cadrul unor celebrari liturgice. La aceste momente preotii, în alocutiunile lor (vicar foraneu Pr. Turcas Gheorghe, Pr. Nicolae Bodea), au evidentiat importanta olimpiadei de religie în curriculumul scolar.
Pe parcursul celor trei zile, organizatorii au alcatuit un program adecvat din care nu au lipsit o excursie la Gradina botanica din Jibou si o serata distractiva (Parohia Sf. Familie Zalau).
Rezultatele elevilor nostri oglindesc eforturile profesorilor de religie, care si la Zalau au avut satisfactii deosebite. Ca la orice concurs s-au evidentiat câtiva participanti, as aminti primii premianti: Liana Rotaru (cls. V-Blaj), Balanescu Roxana (cls. VI-Cluj), Holhos Claudia (cls. VI – Zalau), Oros Dionis (cls. VII – Simleul Silvaniei), Tusa Cristina (cls. VIII – Cluj), Sas Liana (cls. IX – Sighet M. ), Boros Dorina, Chise Ioana (cls. IX – Oradea), Borca Bianca (cls. X – Sighet M), Cojocaru Ana (cls. X – Oradea), Teodoru Cristina (cls. XI – Satu Mare), Farcas Delia, Toma Maria (cls. XI – Oradea), Stefanca Marisca (cls. XII – Sighet M), Kovacs Marius (cls. XII – Oradea), Pupaza Radu (cls. XII – Cluj), dar meritul este al tuturor participantilor care s-au prezentat admirabil.
Au fost alaturi de noi dascalii de religie: Cristian Iovita (Zalau), Ana Dura, Alina Pascondea, Corina Cata (Oradea), Adrian Tusa (Cluj), Ileana Sandru (Satu Mare), Neli Siman (Sighet M.), Pr. Neiconi Ovidiu (Lugoj), Nastafa Borodi (Calinesti Oas), Maria Bedeoan (Gulesti), Rodica Avram (Blaj).
Multumim, Preasfintitului Episcop Virgil Bercea pentru implicarea sustinuta în organizarea acestor activitati scolare, precum si coordonatorilor eparhiali din cadrul Biroului catehetic (Insp. Eparhial Florin Jula).
Se cuvine, sa amintesc si rolului Inspectoratului Scolar Salaj, în mod special aduc multumiri Domnului Inspector general Ioan Abrudan, Inspectorului scolar de religie Calin Ciurbe, precum si profesorilor care s-au implicat în organizarea acestui concurs. Tot aici vreau sa amintesc spiritul organizatoric al profesorului nostru de religie Cristian Iovita, precum si ajutorul oferit de Scoala generala C. Coposu, director d-na Mona Panican si conducerii Liceului Pedagogic Gh. Sincai Zalau.
Totodata aducem multumiri Doamnei Viceprimar Daniela Cota care din propria initiativa a acordat recompense premiantilor. De asemenea, interesul Prefecturii Salaj prin Doamna Subprefect Onorica Abrudan a fost onorabil, Consiliului Local Zalau, dar si sponsorilor care au contribuit la buna desfasurare a activitatilor. Participantii la Olimpiada au fost recompensati cu carti de Pr. Silviu Hodis (Tg. Lapus).
Informatii privind Olimpiada zalauana au fost prezentate într-o publicatie speciala a Olimpiadei.
În calitate de gazda ne asumam responsabilitatea neajunsurilor practice legate de organizare, credem ca spiritul acestei actiuni nu trebuie umbrit de nume, ci de fapte.