„Într-o vizita scurta în Judetul Bihor, realizata strict pentru consultarea si informarea celor din sistem, Ministrul Educatiei Nationale, Remus Procopie si-a petrecut ziua de sâmbata, 25 mai 2013 în Oradea. Printre obiectivele sale s-a numarat si vizitarea liceului nostru. Însotit de vicepresedintele Consiliului Judetean Bihor, Ioan Mang, Ministrul s-a aratat impresionat de cele vazute aici. Potrivit domniei sale „Toata consideratia pentru o scoala în care toti pun suflet: elevi, profesori, parinti. Sunt impresionat de ceea ce am vazut astazi aici!“ (Remus Pricopie, 25.05.2013).
În timpul vizitei domnul ministru s-a aratat impresionat de organizarea unitatii, de dotarea si de principiile educationale care sunt promovate în liceul nostru, principii ce au la baza nu doar o formare intelectuala ci si o formare morala, umana si spirituala.
La plecare, Ministrul ne-a asigurat de sprijinul domniei sale pentru evolutia învatamântului de calitate.