„În perioada 31 oct. – 1 nov. 2012 s-au desfasurat la Blaj lucrarile sesiunii de toamna a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolica.
Lucrarile Sinodului au debutat cu celebrarea Sfintei Liturghii, la care au participat toti episcopii greco-catolici din România, alaturi de preoti si credinciosi. Celebrarea euharistica a marcat începutul Anului Credintei în Biserica Greco-Catolica, cu aceasta ocazie începând si pelerinajul la moastele Sfintilor Apostoli, care vor fi purtate în toate eparhiile Bisericii noastre.
Sinodul a fost condus de Preafericirea Sa Cardinalul Lucian, abordând probleme cu caracter pastoral, liturgic, educativ, administrativ si ecumenic. PS Virgil Bercea, care a reprezentat Biserica noastra la cea de-a XIII-a Adunare generala ordinara a Sinodului Episcopilor, cu tema Noua Evanghelizare pentru transmiterea credintei crestine, desfasurat la Vatican între 7 si 28 octombrie 2012, a facut o prezentare a evenimentelor de la Roma din aceasta perioada. Sinodul a tratat teme canonice si de disciplina ecleziastica, teme de învatamânt religios liceal si universitar, teme organizatorice si administrative, precum si unele probleme ale diasporei.
O tema constanta a Sinodului o reprezinta formarea clericilor în tara, dar si a celor care studiaza la Colegiul Pontifical „Pio Romeno” din Roma. Sinodul l-a numit pe PS Mihai Fratila ca responsabil de acest Colegiu. Sinodul a hotarât ca Monseniorului Maurizio Malvestiti, subsecretarul Congregatiei pentru Bisericile Orientale – Roma sa îi fie acordat titlul de Arhimandrit. De asemenea, s-a discutat despre stadiul procesului de beatificare a Episcopilor morti în închisorile comuniste. S-a dezbatut problema corectarii textelor liturgice si a aducerii limbajului lor la zi.
Referitor la alegerile parlamentare programate pentru luna decembrie a anului în curs, Sinodul Episcopilor îi îndeamna pe toti credinciosii, dar si pe toti oamenii de bine, sa-si exercite dreptul la vot si sa voteze pe acei candidati care promoveaza valorile Evangheliei, ale demnitatii umane, care sprijina familia si respecta viata, care promoveaza binele comun si dreptatea bazata pe adevar si solidaritatea cu cei lipsiti, care promoveaza pacea, valorile eticii crestine si Creatia lui Dumnezeu.
Sinodul Episcopilor se reuneste în sesiune ordinara de doua ori pe an; s-a stabilit ca urmatoarea sesiune sa aiba loc în perioada 27-29 mai 2013, la Blaj.