Veti fi marturisitorii mei:

noua evanghelizare în Bisericile catolice de rit oriental din Europa

Episcopii care reprezinta cele paisprezece Biserici catolice de rit oriental din Europa îsi vor dedica reflectiile întâlnirii lor anuale temei Noii Evanghelizari. Întâlnirea de la Oradea (România) va fi unica ocazie pentru episcopii greco-catolici de a se confrunta pe aceasta tema înaintea celui de al 13-lea Sinod al Episcopilor (Roma – octombrie 2012). Aceasta întâlnire demonstreaza, dupa Adunarea Plenara a CCEE (Tirana, Albania, 29 septembrie – 2 octombrie) si urmatorul seminar al CCEE din 22 noiembrie de la Roma, atentia Bisericii din Europa asupra acestei teme. Întâlnirea, realizata sub patronajul Consiliului Conferintelor Episcopale Europene (CCEE), doreste sa fie, în plus, un moment de comuniune episcopala si de promovare a cunoasterii în Europa a bogatiei diverselor traditii orientale ale catolicismului european.
„Suntem convinsi ca Bisericile catolice de rit oriental din Europa pot sa-si aduca o contributie specifica în cadrul celui de-al 13-lea Sinod al episcopilor din 2012” – spune Preafericitul Lucian Muresan, arhiepiscop major de Alba Iulia si Fagaras si Presedinte al Conferintei Episcopale Române. „Întâlnirea de la Oradea constituie, deci, nu doar un moment important de pregatire pentru Sinod, ci si un moment de confruntare cu unele provocari referitoare la capacitatea Bisericilor noastre de a vesti Evanghelia. În ultimii douazeci de ani de la caderea comunismului Bisericile noastre au trebuit sa faca fata schimbarilor rapide ale societatii în care secularizarea, emigratia si relativismul au modificat paradigmele si modalitatile nu doar ale apartenentei eclesiale si a practicilor religioase, ci si ale transmiterii mesajului Evangheliei. Acestea toate interpeleaza si cheama Bisericile noastre la un discernamânt comunitar capabil sa gaseasca solutii adecvate contextului socio-cultural actual. Trebuie sa tinem cont, în plus, ca multi dintre credinciosii nostri traiesc în comunitati care se gasesc în afara contextului national în care noi ne desfasuram activitatea. Avem datoria si suntem chemati sa raspundem cerintelor spirituale ale acestora acolo unde ei se gasesc pentru a trai comuniunea cu realitatile eclesiale în care ei se afla”.
Tema „noii evanghelizari” va fi prezentata prin 5 comunicari care vor aborda aceasta problematica din tot atâtea perspective. Introducerea va fi facuta de catre Presedintele Consiliului Pontifical pentru Promovarea Noii Evanghelizari, mons. Rino Fisichella. Vor urma interventiile mons. Boris Gudziak, rectorul Universitatii Greco-Catolice din Lviv referitor la Bisericile catolice de rit oriental dupa 20 de ani de la caderea regimurilor totalitare, cea a pr. Marko Rupnik, artist de renume mondial, referitor la arta sacra bizantina în contextul noii evanghelizari si cel al profesorului Cesare Alzati, docent al Universitatii Catolice din Milano, referitor la contributia Bisericilor catolice de rit oriental la noua evanghelizare în Europa. Ultimul aspect va fi prezentat de pr. Alexandru Buzalic, profesor de teologie al Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca referitor la „noile miscari” în Europa de Est si în mod particular în România. Fiecare interventie va fi urmata de dezbateri care vor ajuta sa se elaboreze o contributie comuna pentru Sinodul din 2012.
La întâlnirea din noiembrie, organizata de mons. Virgil Bercea, episcop de Oradea, vor participa Cardinalul Péter Erdo, arhiepiscop de Esztergom-Budapesta si Presedinte al CCEE, Mons. Cyril Vasil, Secretar al Congregatiei pentru Bisericile Orientale, si Nuntiul Apostolic în România si Republica Moldova, Mons. Francisco Javier Lozano.
În deschiderea lucrarilor, joi 3 noiembrie, Secretarul de Stat pentru Culte, Dr. Adrian Lemeni, Primarul de Oradea, Ilie Bolojan, si episcopul ortodox, Sofronie Drincec, vor saluta participantii.
Întâlnirea se va desfasura cu usile închise. Jurnalistii vor putea participa doar la sesiunea de deschidere de joi, 3 noiembrie la orele 16:00. Interviuri si filmari televizate pot fi convenite cu responsabilul de presa al episcopiei.
La încheierea lucrarilor se va face un comunicat de presa.

Consiliul Conferintelor Episcopale Europene (CCEE) reuneste presedintii celor 33 de Conferinte Episcopale de pe continent, reprezentate de presedintii lor, si Arhiepiscopul de Luxemburg, Arhiepiscopul Principatului de Monaco, Arhiepiscopul Maronit al Ciprului, precum si Episcopul de Chisinau (Republica Moldova) si Episcopul de Muncaci (Ucraina). Presedintele CCEE este Cardinalul Péter Erdo, Arhiepiscop de Esztergom-Budapesta, Primat al Ungariei; vicepresedinti sunt: Cardinalul Angelo Bagnasco, Arhiepiscop de Genova, si Arhiepiscopul de Przemysl (Polonia), Józef Michalik. Secretarul General al CCEE este Parintele Duarte da Cunha. Sediul Secretariatului este în St. Gallen (Elvetia).