„Sâmbata, 25 iunie 2011, a avut loc întâlnirea responsabililor cu pastoratia din eparhia noastra, în vederea stabilirii noului Plan Pastoral 2011-2012. Întâlnirea s-a desfasurat în Aula Magna a Facultatii de Teologie din Oradea si organizata de catre Biroul Pastoral Eparhial pentru Laici din Oradea. La întâlnire au participat P.S. Virgil Bercea, pr. vicar general Florian Gui, responsabilii Biroului Pastoral, preotii protopopi, preotii responsabili cu pastoratia, presedintii de la diverse asociatii, institutii, organizatii si grupuri ale eparhiei noastre.
Desfasuratorul întâlnirii:
1. Rugaciune catre Sfintii Apostoli Petru si Pavel;
2. Prezentarea comunitatii crestine si a rolului responsabililor – P.S. Virgil Bercea;
3. Comunicarea datelor din calendarul episcopiei;
4. Prezentarea propunerilor si a opiniilor despre organizare Planului Pastoral 2011-2012;
5. Rugaciune de încheiere pentru episcopii morti în faima de martiri sub regimul comunist;
6. Prânzul.