„În prejma Craciunului colindatorii vin sa ne transmita prin colindul lor mesajul nasterii Domnului nostru Isus Cristos.
Duminica, 14.12.2008, comunitatea noastra greco-catolica din parohia Borod a avut bucuria de a primii colindatorii grupei mici de la gradinita din Borod, însotiti de doamna educatoare Cuc Veturia si parintii acestora.
Surpriza si, în acelasi timp, bucuria noastra a fost datorita faptului ca este pentru prima oara dupa mai bine de 9 ani, de când parohia noastra si-a reînceput activitatea întrerupta de regimul comunist, când comunitatea noastra a fost colindata de catre un grup de alta confesiune (majoritar ordodoxa).
Iata ca, înca o data, copiii sunt cei care ne dau o lectie de viata, au fost primii care au rupt bariera pe care cei mari o pun între cele doua confesiuni.
Sarbatoarea nasterii Domnului este, prin excelenta, o sarbatoare a pacii, bucuriei si bunavointei. Pentru a primii aceste daruri trebuie ca fiecare dintre noi sa ne curatim ieslea inimilor noastre de orice rautate, invidie si ura. Doar astfel ne vom putea numara printre "fericiti cei curati cu inima, caci ei vor vedea pe Dumnezeu"(Mt.5,8).
Copiii ramân pentru noi un exemplu de curatie a inimii care nu tin cont de diferentele de rasa, culoare sau confesiune dintre oameni.
Trebuie sa cautam fiecare dintre noi sa fim asemenea copiilor, deoarece însusi Isus o spune: "…caci Împaratia lui Dumnezeu este a unora ca acestia" (Lc.18,16).
Comunitate greco-catolica din Borod împreuna cu preotul paroh va doresc un Craciun Sfânt si binecuvântat, iar pruncul Isus sa va aduca pace, bucurie si haruri bogate în sânul familiilor dumneavoastra.
SARBATORI FERICITE!