„Avem bucuria de a va invita la un moment de sarbatoare al Parohiei Greco-Catolice „Sfânta Treime” Simleu Silvaniei, prilejuit de Centenarul Marii Uniri si Jubileul de 75 de ani al corului „Te Laudamus” al parohiei noastre, care va avea loc duminica, 25 martie, de la orele 16.30, la Biserica Greco-Catolica „Sfânta Treime” din Simleu Silvaniei.

Vom depana împreuna un moment cultural legat de Marea Unire, unde Domnul prof. dr. Ioan Ciocian ne va prezenta o tema cu titlul: «Salajul si MAREA UNIRE de la 1 Decembrie 1918», dupa care vor fi trei alocutiuni legate de cor si importanta muzicii corale în biserica, apoi în cea de a doua parte a evenimentului vom avea în fata noastra o distinsa pianista de renume mondial, care a concertat pe scenele din Milano, Viena, Roma etc., fiica Domnului Marius Cuteanu, Cornelia Cuteanu Suciu, care-l va acompania pe fiul Dumneaei, un renumit bariton, Alexandru Suciu, într-un periplu muzical alcatuit din câteva compozitii ale Maestrului Marius Cuteanu si compozitii din arialul muzical international.

Tot invitat de onoare alaturi de corul bisericii noastre, va fi si Corul „Bunavestire” din Oradea, dirijat de Maestrul Radu Muresan, care ne-a pregatit un moment unic pregatit special pentru acest eveniment.

Nu în ultimul rând cu aceasta ocazie ne vom putea bucura de calda prezenta a Preasfintiei Sale, dr. Virgil Bercea, Episcopul Greco-Catolic de Oradea, care ne va adresa câteva cuvinte la finalul acestui eveniment.

Va asteptam cu drag!

Cu aleasa pretuire,

pr. Nicolae Bodea

Centenarul Marii Uniri

si

Corul „Te Laudamus” la An Jubiliar

SIMPOZION SI CONCERT

-100 de ani de la Marea Unire –
-75 de ani de la înfiintarea primului cor cult românesc din Transilvania –

Duminica, 25 martie 2018, ora 16.30 la

Biserica Greco-Catolica „Sfânta Treime” Simleu Silvaniei

PROGRAM SIMPOZION:
16.30 Deschiderea Simpozionului,
Pr. drd. Nicolae BODEA, Paroh
16.40 Salajul si Marea Unire de la 1 Decembrie 1918,
Prof. dr. Ioan CIOCIAN
17.00 Dirijorul si profesorul Marius Procopie CUTEANU – perioada simleuana,
Teolog Marius Ioan GHILEA
17.10 Corul Te Laudamus, Aniversare jubiliara: 75 de ani de la înfiintare, Ing. Ioan CHIORAN
17.25 Coralitatea – Icoana a Bisericii,
Prof. dr. Radu Ioan MURESAN

PROGRAM CONCERT:
17.40 Corul Te Laudamus,
Dirijor Ing. Ioan CHIORAN
18.00 Piese vocal instrumentale,
Bariton Alexandru SUCIU, acompaniat la pian de
Conf. univ. dr. Cornelia CUTEANU SUCIU
18.25 Corul Bunavestire,
Dirijor Prof. dr. Radu Ioan MURESAN

18.40 Laudatio final
– Ing. Septimiu Catalin TURCAS, Primarul Orasului Simleu Silvaniei
– PSS dr. Virgil BERCEA, Episcop Greco-Catolic de Oradea