„În prejma Craciunului colindatorii vin sa ne transmita prin colindul lor mesajul nasterii Domnului nostru Isus Cristos.
Duminica, 10.12.2017, comunitatea noastra greco-catolica din Parohia Sititelec a avut bucuria de a primii colindatorii de la Palatul Copiilor din Oradea în numar de 22 de copii, împreuna cu doamna dirijor Anamaria Gal, parintii si bunicii acestora.
Sarbatoarea Nasterii Domnului este, prin excelenta, o sarbatoare a pacii, si a bucuriei. Pentru a primii aceste daruri trebuie ca fiecare dintre noi sa ne curatim ieslea inimilor noastre de orice rautate, invidie si ura. Doar astfel ne vom putea numara printre "fericiti cei curati cu inima, caci ei vor vedea pe Dumnezeu"(Mt.5,8).
Copiii ramân pentru noi un exemplu de curatie a inimii care niciodata nu vor tine cont de diferentele de rasa, culoare sau confesiune dintre oameni.
Le multumim tuturor credinciosilor prezenti, doamnei Elenei Chis care a facut posibil ca acesti copii minunati sa fie prezenti în Parohia noastra.
Comunitate greco-catolica din Sititelec împreuna cu preotii parohi va doresc un Craciun Sfânt si binecuvântat, iar pruncul Isus sa va aduca pace, bucurie si haruri bogate în sânul familiilor dumneavoastra. Sarbatori Binecuvântate.!