„La Muzeul Cetatii si Orasului Oradea a avut loc în dupa masa zilei de vineri, vernisajul expozitiei dedicate Episcopiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, de Oradea cu titlul „Episcopia Greco-Catolica de Oradea – File de Istorie” precum si lansarea domnului doctor Silviu Sana, „În slujba neamului”.
La eveniment a fost prezenta si doamna directoare a Muzeului Cetatii si Orasului Oradea, Angela Lupsea, Preasfintia Sa László Böcskei, episcopul romano-catolic de Oradea, domnul Aurel Chiriac, directorul Muzeului Tarii Crisurilor, domnul Ioan Moldovan, directorul Revistei „Familia”, membrii Reuniunii Mariane Eparhiale, prezente în aceste zile la Oradea pentru Exercitiile Spirituale si multe alte persoane.
În cuvântul de deschidere Preasfintia Sa Virgil a declarat: „Este un lucru foarte frumos pentru Biserica noastra, dar nu este un lucru extraordinar pentru orasul nostru, pentru ca în acest ambient al cetatii, toate cultele vor avea expozitii permanente: romano-catolicii, reformatii au deschis deja, noi am inaugurat azi si asteptam ca si ortodocsii sa deschida cât de curând. Si, atunci, acest spatiu va deveni unul care ne permite sa vedem convietuirea si bunele raporturi care s-au stabilit, întotdeauna, între culte aici, la noi, la Oradea. Expozitia are o valoare extraordinar de puternica, educativa, pentru ca ne aduce aminte de istorie si de ceea ce am fost, ca sa stim cine suntem si încotro trebuie sa mergem”.
Prezentarea volumului a fost facuta de catre domnul Tiberiu Ciorba, istoric si muzeograf al Muzeului Tarii Crisurilor care a amintit importanta aparitiei unui asemenea volum pentru Biserica Greco-Catolica. Domnul Silviu Sana, autorul volumului si coordonatorul expozitiei a facut o scurta prezentare a volumului si a expozitiei, multumind totodata colaboratorilor pentru aparitia acestui volum.
Expozitia Episcopiei Greco-Catolice din cadrul Sectiei Muzeului Multiconfesional Oradean, este organizata pe doua sectiuni: Prima sala este dedicata INSTITUTIEI BISERICII si cuprinde panouri informative din perioada crestinismului primar pâna în perioada comunista. A doua sala este dedicata SCOLII ARDELENE si cuprinde panouri informative dedicate reprezentantilor Scolii Ardelene, scolilor de la Oradea si Beius, plus alte doua panouri privind identitatea si rolul Bisericii Române Unite. Vitrinele adapostesc obiecte originale, carti vechi si manuscrise din colectia Episcopiei si anume: vesmintele arhieresti si cârja vrednicului Episcop Valeriu Traian Frentiu, mitra vrednicului Episcop Demetriu Radu, Biblia de la Blaj (editia veche din 1795 si cea noua din anul 2000), doua antimise din secolele XIX si XX, vase liturgice de secol XIX si XX, un manuscris de secol XVIII al Capitlului, trei volume de carte veche româneasca, un tratat de drept canonic si câteva circulare episcopale.
Expozitia permanenta poate fi vizitata de martea pâna duminica, între orele 09.00 – 17.00 si se gaseste în Palatul Princiar, Corp B, Etaj II.

Prezentam în continuare o scurta recenzie a cartii domnului Silviu Sana, care apartine domnisoarei Cristina Puscas:
La Editura Primus din Oradea a aparut recent cartea bilingva „În slujba neamului. Aspecte din istoria Episcopiei greco-catolice de Oradea / Serving the Nation. Moments from the history of the Romanian Greek-Catholic Eparchy of Oradea”. Cartea, semnata de dr. Silviu Sana, are 150 de pagini si este prefatata de Episcopul Virgil Bercea, care subliniaza de la început: „Ne aflam la un moment aniversar si anume sarbatorim 225 de ani de la deschiderea Seminarului Greco-Catolic din Oradea în anul 1792, respectiv 240 de ani de la înfiintarea Episcopiei Române Unite de Oradea în anul 1777. […] Cititorul care se încumeta sa lectureze aceste pagini poate afla cu usurinta istoria Bisericii Române Unite cu Roma si care a fost rolul si rostul ei în viata poporului român. În mod particular, cartea surprinde momentele importante ale vietii bisericesti a românilor înainte si dupa Unirea cu Roma, subiectul concentrându-se cronologic (partea I) si tematic (partea a II-a) pe istoria Episcopiei Greco-Catolice de Oradea.”
Episcopul îi aminteste pe cei doi Episcopi legati de dublul aniversar amintit: Moise Dragos (1725-1787), împreuna cu „bulla Indefessum” a Papei Pius al VI-lea (1717-1799), de înfiintare a Eparhiei, respectiv Ignatie Darabant (1790-1805), împreuna cu „diploma de întemeiere” a Seminarului, data de Împaratul Leopold al II-lea (1790-1792). „Domnul dr. Silviu Sana ne ofera aceasta carte, în care ne vorbeste cu multa pasiune si convingere despre binefacerile pe care Biserica Româna Unita cu Roma, Greco-Catolica le-a adus de-a lungul vremii pentru întreaga natiune româna; despre Seminarul si scolile românesti de la Oradea si Beius, dar si despre Scoala Ardeleana si impactul ei în cultura româna. Aceasta scurta monografie se adreseaza publicului larg de limba româna si de limba engleza, devenind astfel o punte de legatura între lumea de azi si Biserica Româna Unita”, mai scrie PS Virgil.
În cuvântul catre cititor, tânarul istoric oradean explica principalele teme prezentate în carte: „originea latina a crestinismului românesc, influenta nefasta a intrarii Bisericii românilor sub autoritatea Bizantului si a culturii slavone, literatura bisericeasca de limba româna sub influenta Reformei, refacerea comuniunii de credinta cu crestinatatea apuseana – Unirea cu Roma – si beneficiile spirituale, culturale si nationale ale ei, înfiintarea Episcopiei de Oradea (1777), scolile de la Oradea si Beius, Episcopii uniti ai Oradiei, organizarea si disciplina ecleziastica a Eparhiei, asociatiile literare si religioase ale laicilor, literatura greco-catolica din Episcopia de Oradea si prigoana comunista asupra Bisericii Greco-Catolice”.
Prima parte a cartii, intitulata „Istorie”, ofera urmatoarele capitole: Biserica Româna Unita cu Roma, Greco-Catolica; Rolul Bisericii Greco-Catolice în viata poporului român; Crestinismul românilor pâna la Unirea cu Roma; Calvinismul si primele tipariturile bisericesti românesti; Refacerea unitatii bisericesti în Partile Ungurene; Unirea cu Roma; Unirea în Partile Ungurene. Drumul spre unitate nationala; Biserica Româna Unita în perioada regimului comunist; Episcopii uniti de Oradea. A doua parte, intitulata „Biserica si societate”, reuneste capitolele: Roma – leaganul unitatii românilor; Scoala Ardeleana – Iluminism, scoala, natiune; Scolile Episcopiei – trei secole de învatamânt catolic românesc; Societati literare, reuniuni religioase si asociatii ale laicilor; Literatura greco-catolica din Nord-Vestul României; Organizare si disciplina ecleziastica (1700-1948); Portret de preot – Dumitru Muresan (1915-2002); Apostolul tinerilor – Episcop Ioan Suciu (1909-1953).