„Sâmbata, 8 februarie 2014, în Biserica Seminarului din Oradea, în cadrul Sfintei Liturghii arhieresti, PS Virgil Bercea a hirotonit întru diaconat pe absolventul Seminarului Sfintii Trei Ierarhi “Vasile Grigore si Ioan” din Oradea, Ioan Mitre.
La Sfânta Liturghie au concelebrat un sobor de preoti din Oradea dar si din Protopopiatele Simleu Silvaniei si Zalau.
Parintele diacon Ioan provine din Zalau, este casatorit si are trei copii. A absolvit cursurile Departamentului din Oradea al Facultatii de Teologie Greco-Catolica din cadrul Universitatii “Babes-Bolyai” Cluj Napoca, fiind format în seminarul oradean. Actualmente urmeaza cursurile de masterat în cadrul aceleiasi facultati.
Ne rugam pentru noul parinte diacon ca Domnul sa îi dea har îmbelsugat pentru misiunea de a predica Cuvântul Sau si de a sluji cu demnitate Biserica!