„Alaturi de un numar mare de credinciosi si invitati, Misiunea Greco-Catolica „Sf. Ioan Botezatorul” din Tustin, California, si-a sarbatorit duminica, 5 decembrie, un an de existenta.
Celebrarea a inceput la ora 10:00 am cu Sfanta Liturghie, urmata de o agapa frateasca pregatita de inimosii membri ai tinerei comunitati.
In cadrul predicii de dupa citirea Evangheliei, Parintele Cristian Terhes, preotul Misiunii, a facut o interpretare a textului scripturistic citit (Luca 13, 10-17) in care s-a vorbit despre vindecarea femeii garbove de 18 ani.
„Un lucru pe care-l putem intelege din Cuvantul de astazi este ca poverile si ranile pe care le avem nu ne definesc cine suntem. Isus s-a adresat acestei femei cu cuvantul «femeie», nu garbova. De cate ori nu cadem si noi in greseala de a caracteriza un om prin ranile si poverile pe care le poarta? Este un alcoolist. Un drogat. Un raufamat. Isus a vazut-o, insa, pe aceasta femeie dincolo de aparentele ei fizice. A vazut in ea o «fiica a lui Avraam» care trebuia eliberata. Sunt multi in jurul nostru tinuti garbovi de ranile si poverile vietii. Priviti la ei nu ca «probleme», ci ca «fii ai lui Dumnezeu» cu probleme care au nevoie de sprijinul nostru,” a spus parintele la finalul predicii sale.
La sfarsitul Sfintei Liturghii parintele Terhes a adresat un cuvant de multumire membrilor comunitatii pentru exemplul de credinta si marturie crestina pe care l-au dat in anul care a trecut.
„Am inceput in urma cu un an aceasta comunitate cu gandul de a fi un loc in care sa aprofundam credinta crestina impreuna. Spuneam atunci ca doresc ca aceasta comunitate sa fie cladita pe trei piloni bazati pe cele trei vocatii ale lui Isus: Profet, Rege si Preot,” a spus parintele.
„Profet, pentru ca inainte de toate rolul unei comunitati crestine este de a invata Cuvantul lui Dumnezeu. Pe langa interpretarea Cuvantului din fiecare duminica, am facut in perioada Postului Pastilor o pregatire pentru reinnoirea fagaduintelor de la Botez, ocazie cu care am descoperit din Scriptura rolul Botezului in viata noastra. Am fost impresionat cati dintre dumneavoastra au participat la aceasta pregatire.”
„Rege, pentru ca suntem chemati la slujire. Religia crestina nu se practica pe bancile bisericii, ci in strada. Am facut invitatia in Postul Mare de a pune ceva de-o parte pentru a da altora, reusind astfel sa ajutam o casa care ofera adapost si masa celor fara casa. Am avut in acest an trei nasteri, trei boteze si o inmormantare. Ati aratat ca stiti sa fiti «frati», fiind alaturi de familii de fiecare data, «bucurandu-va cu cei ce se bucura, si plangand cu cei ce plang», cum spunea Pavel.”
„Preot, pentru ca suntem chemati la a aduce lauda si jertfa lui Dumnezeu. Multi dintre dumneavoastra conduceti distante de zeci de mile pentru a fi prezenti in biserica in fiecare duminica. Fiti siguri ca jertfa fiecaruia nu este in zadar.”
„Acestea sunt doar cateva exemple din anul care a trecut in care am cautat sa punem in aplicare cuvantul Evangheliei ca o comunitate crestina, si va multumesc. Este o onoare sa va slujesc ca preot”, si-a concluzionat parintele Terhes cuvantul.
De asemenea, Parintele Calin Tamiian de la Misiunea „Sf. Maria” din Los Angeles a adresat o scrisoare de felicitare comunitatii cu ocazia acestei zile speciale.
„Fratii si surorile voastre in credinta din sudul Californiei se unesc cu voi in bucurie si rugaciune la celebrarea primei aniversari a Misiunii Sfantul Ioan Botezatorul”, a spus parintele Tamiian. „Fie ca Sfantul Spirit sa continuie sa ne binecuvanteze din abundenta pe aceste meleaguri unde am fost adusi si chemati din tara natala ca sa-i facem casa Domnului, si sa-i ridicam Lui un loc de inchinaciune pentru generatiile care ne vor urma. Fiti binecuvantati in toate eforturile pe care le faceti in a creste in adevar si spirit.”
Dupa terminarea Liturghiei s-a cantat un „La multi ani” pentru tanara comunitate crestina si toti cei care poarta numele de Nicolae, Parintele a binecuvantat fiecare credincios prezent, s-au impartit daruri de la Mosul copiilor, dupa care a urmat o agapa frateasca cu delicatese culinare romanesti pregatite de membrii comunitatii.

Impresii de la participanti
Luchian Patton, directorul Revistei Clipa, a spus: „Biserica, locul sau mai corect perimetrul spiritual care a adunat de-a lungul zbuciumatei sale existente miliarde de suflete dornice de hrana divinitatii, si-a dovedit, din nou, pe deplin functionalitatea. Aniversarea unui an de la infiintarea Misiunii Greco-Catolice «Sf. Ioan Botezatorul» din Tustin, California, a fost marcata de prezenta unui numeros auditoriu, venit de la sute de mile sa asiste la acest eveniment comunitar si spiritual de exceptie. Serviciul religios, in nota obisnuita, de o spiritualitate aparte, condus exceptional de Parintele Cristian Terhes, a purtat amprentaBlajului – Mica noastra Roma, locul de nastere al Scolii Ardelene si a marilor corifei ai neamului romanesc. Martirii greco-catolici care s-au jertfit pe altarul credintei, murind in inchisorile comuniste, pot fi mandri ca la peste 10,000 km de tara lor de origine, sacrificiul lor n-a fost in zadar.
Dupa terminarea slujbei religioase, agapa frateasca ce a urmat, a fost un exemplu de unitate a celor de-un neam si credinta. Felicitari Preotului Cristian Terhes, d.nei Preotese Carmen Terhes si tuturor care au facut din acest eveniment un succes de inalta unitate nationala, patriotica si spirituala.”
Nicolae Popa, fost detinut politic, a spus: „Doresc sa vorbesc despre intregul an, nu doar despre sarbatoarea de duminica, sarbatoare care a fost exceptionala. A fost un an plin de impliniri, iar aceasta biserica este cu adevarat un loc de mantuire pentru cei care cauta si doresc sa cunoasca Cuvantul lui Dumnezeu. Departe de casa, aceasta biserica este un loc de pastrare a limbii romane si obiceiurilor strabune.”
Alina Otelea, originara din Curtea de Arges, a spus: „Ne-am bucurat ca s-au strans atatea persoane in jurul bisericii si cred ca au ascultat cu mare atentie cuvantul Domnului. Toata lumea s-a simtit bine si bine primita in comunitatea noastra. Copiii au fost foarte incantati de cadourile primite de la Mosu. Asteptam cu mare nerabdare sa sarbatorim hramul bisericii in ianuarie!”
Larisa Horvat, originara din jud. Cluj, a spus: „Am fost incantati de evenimentul de duminica. A fost o zi speciala, o zi deosebita, si ne-a placut foarte mult. Am simtit-o intr-adevar ca pe o sarbatoare. Am invatat din predica de astazi ca trebuie sa iti ajuti aproapele la greu, sa iasa din necazuri, sa fii acolo langa el. Aceasta comunitate este un loc unde inveti mai mult despre Evanghelie. Imi place sa vad tineri care se implica si sunt dornici sa-l cunoasca pe Dumnezeu. Departe de casa, printre straini, isi aduc aminte de Domnul. Chiar daca sunt mai ocupati cu munca, totusi isi fac timp duminica pentru a asculta Cuvantul lui Dumnezeu.”
Doina Pintea, originara din Satu-Mare, a spus: „M-am simtit intr-o adevarata comunitate crestina. Ne-am simtit cu totii deosebit pentru ca a fost o unitate intre toti membrii comunitatii. Biserica aceasta este o comunitate vie. Departe de casa, aceasta comunitate ne ajuta sa traim crestineste dar si sa simtim romaneste.”
Vasile Bechis, fost detinut politic, originar din jud. Bistrita-Nasaud, a spus: „Mi-a placut cum a fost organizat tot evenimentul de duminica si speram ca comunitatea noastra sa creasca in continuare. Si-au adus contributia neasteptat de multe persoane la realizarea acestui eveniment, lucru care arata unitatea si fratietatea membrilor acestei comunitati. Am fost impresionat sa vad atatia copii, tineri si varstnici impreuna. Ma bucura ca, departe de casa, aceasta biserica este o oaza de romanism. Cei care nu-si iubesc natia nu iubesc nici umanitatea. In aceste vremuri in care oamenii nu mai stiu sau nu mai au curajul sa se uite spre cer, ci stau cu capul plecat spre pamant si roadele lui, aceasta comunitate crestina te invata si te ajuta sa iti inalti gandul si inima catre Dumnezeu.”
Ioana Ciupe, originara din jud. Cluj, a spus: „Ziua de 5 decembrie petrecuta la aniversarea unui an de la deschiderea Bisericii «Sf. Ioan Botezatorul» a fost o zi romaneasca de o adevarata calitate. Ziua a inceput cu slujba tinuta de parintele Terhes care, ca de fiecare data, iti predica pe intelesul tau cu argumente si exemple concrete din viata, care te fac sa spui «asta face sens, Scriptura face sens!». Duminica a continuat cu o parada a delicateselor romanesti. A fost un mod extraordinar de a-ti petrece duminica, de a experimenta trairea spirituala si a te simti bine in comuniune cu alti romani.”
Mircea Bodea, originar din Bucuresti, a spus: „Dorim sa va multumim pentru frumoasa zi de 5 decembrie petrecuta in sanul comunitatii Bisericii „Sf Ioan Botezatorul” din Tustin, California. A fost o zi de neuitat.
Sincer, de 18 ani de cand sunt pribeag pe taramurile Americii de Nord (am locuit si in Toronto, Canada pentru 3 ani) nu am participat la o aniversare mai inaltatoare, frumoasa, excelent pregatita si, cu surprinzator de multa lume prezenta. Ar fi multe lucruri frumoase de spus dar vreau sa subliniez munca extraordinara pe care parintele Terhes o depune de peste un an de zile pentru comunitatea din Orange County.
Sincer, in anul de zile care s-a scurs de cand Misiunea «Sf. Ioan Botezatorul» a luat fiinta, vin la slujba de Dumininca mult, mult mai des si incerc cat pot de mult sa refac anii pierduti, ani in care Duminicile nu luam drumul Bisericii din diferite motive.
Impreuna cu familia uram Misiunii «La Multi Ani!» si la cat mai multe Aniversari!”
Mihail Suta, originar din Satu-Mare, a spus: „Azi am sarbatorit un an de la infiintarea Misiunii Greco-Catolice din Orange County. A fost un prilej fericit care a strans familia credinciosilor in jurul celui mai tanar membru al Bisericii Greco-Catolice din Statele Unite. Aceasta ocazie ma face sa gandesc ca Biserica noastra e vie si ca noi, cei de acum, continuam ceea ce au inceput inaintasii nostri, veniti din Ardeal cu peste o suta de ani in urma. La celebrarea Sf. Liturgii si la masa comuna am stat alaturi cei mai tineri, botezati in biserica dupa infiintarea Misiunii, cu cei mai in varsta, care s-au zbatut ani multi pentru afirmarea Bisericii Greco-Catolice in Sudul Californiei. Ii dorim Misiunii «La Multi Ani» si privim cu speranta in viitor.”
Daniela Pop, originara din Arad, a spus: „Am participat duminica la un eveniment romanesc de exceptie. Romanii – bucurosi sa fie IMPREUNA la o sarbatoare; bucurosi sa sarbatoreasca IMPREUNA succesul bisericii de un an, bucurosi si mandri ca au fost parte la primul an de viata al acestei biserici! A fost ca si cum si-au crescut copilasul impreuna pana la un an, iar acum il arata tuturor cu mandrie spunand: «Am reusit, nimic nu ne-a invins. Uitati ce frumos este, are 1 an!». La multi ani tanara comunitate si sa cresteti mari!”
Comentand evenimentul, Parintele Terhes a spus: „A fost intr-adevar o zi de sarbatoare pentru toti. A fost o sarbatoare a unitatii si fratietatii crestinesti intre romani. Multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta zi, tuturor celor prezenti si tuturor celor care s-au ostenit pentru succesul ei. Faptul ca aceasta sarbatoare a fost posibila si succesul acestei zile se datoreaza lor.”
Misiunea „Sf. Ioan Botezatorul” si-a inceput activitatea pe data de 29 noiembrie 2009 si isi desfasoara serviciile religioase in fiecare duminica de la ora 10:00 am la adresa:

St. Jeanne de Lestonnac School’s Chapel
16791 East Main St.
Tustin, CA 92780
Misiunea „Sf. Ioan Botezatorul”
http://www.sfioan.org