Duminică, în ajunul praznicului Sfântului Nicolae, după încheierea Sfintei Liturghii, copiii şi tinerii Parohiei “Sfânta Familie” din Zalău, în acorduri de colinde i-au primit pe trimişii lui Moş Nicolae care le-au adus daruri.

În ziua sărbătorii, la orele amiezii, biserica noastră a primit un grup de copii cu boli rare şi din spectrul autist de la Asociaţia Prader Willi din localitate, însoţiţi de câţiva părinţi şi membri ai asociaţiei, precum şi de conducerea centrului de zi NoRo

Împreună cu părintele-paroh Valer Părău cei prezenţi s-au rugat, au colindat, după care a venit şi Moş Nicolae în persoană, spre marea bucurie a copiilor.

Menţionăm că la centrul NoRo, cu care parohia noastră se află în parteneriat, se efectuează regulat terapii ocupaţionale pentru copiii şi tinerii care suferă de afecţiunile amintite.

                                                                                           Pr. Ciprian Robotin