„Fundatia Comunitara Oradea aduce la cunostinta publicului ca pe data 14 decembrie 2017 va avea loc Gala Comunitatii Bihorene. Daca la precedentele editii au fost premiate companiile implicate în comunitatea bihoreana prin actiuni de responsabilitate sociala, începând cu acest an dorim sa oferim anual recunoastere acelor persoane, grupuri de initiativa, organizatii sau firme care schimba în bine, încet si cu rabdare, de multe ori în anonimat, fata comunitatii noastre.

Gala Comunitatii Bihorene s-a nascut din dorinta de a aduce împreuna tot binele care se întâmpla în comunitatea noastra. Cu fonduri mai mari sau mai mici, de multe ori doar prin voluntariat, oameni cu gânduri bune actioneaza în beneficiul altora si al comunitatii.
Actiunile lor, adevarate modele de implicare, se uita sau sunt recunoscute doar în cercuri restrânse.
Aveti în minte voluntari care ar merita o îmbratisare si o multumire? Cunoasteti proiecte, echipe sau ONG-uri care merita aduse în lumina reflectoarelor? Aveti cunostinta de oameni care pun pasiune în munca lor si sustin excelenta prin propriul exemplu? Ei sunt cei pe care dorim sa îi vedem pe scena la Gala Comunitatii Bihorene!
Anul acesta se vor acorda urmatoarele premii:
• LIDERUL care schimba lumea – La aceasta sectiune se încadreaza acele persoane care, prin viziune, pasiune, crez si dedicare au reusit sa mobilizeze, sa îndrume, sa inspire si sa schimbe comunitati, devenind adevarate modele de viata acolo unde traiesc.
• VOLUNTARUL anului – Voluntarii ofera darurile cele mai pretioase – timpul lor personal, eforturile sustinute, pasiunea si devotamentul lor. Prin implicarea lor, întreaga comunitate are de câstigat. Haideti sa-i multumim celui mai implicat dintre ei, pe care voi îl cunoasteti cel mai bine!
• ECHIPA anului – La aceasta categorie se încadreaza grupuri mai mari sau mai mici, formate din oameni care împreuna au gândit si implementat proiecte si au gasit solutii pentru probleme din comunitate.
• EXCELENTA în meserie – La aceasta categorie se încadreaza acele persoane care pun pasiune în munca lor si care sustin excelenta prin exemplul personal. Ne gândim atât la angajati din sistemul public, cât si din cel privat. Haideti sa-i aratam recunostinta unui coleg sau unui functionar cu care am interactionat la un moment dat.
• PROIECTUL anului – Aceasta categorie se adreseaza proiectelor derulate de orice tip de organizatie, profit sau non-profit, autoritate publica, grupuri de initiativa sau indivizi, care au produs un impact major si vizibil, rezolvând probleme existente în comunitate, indiferent de domeniul în care a fost dezvoltat: social, comunitar, medical, ecologic, cultural etc.
• ONG-ul anului – Aceasta categorie se adreseaza organizatiilor non-profit care au produs un impact major si vizibil în comunitatea din care fac parte, prin proiectele pe care le-au coordonat, prin evenimentele pe care le-au organizat sau prin campaniile pe care le-au derulat.
• PROMOTOR al culturii si artei – Categoria aceasta are ca scop nominalizarea organizatiilor non-profit, a grupurilor de initiativa sau a oamenilor care s-au axat pe promovarea artei, culturii sau traditiilor si care merita aprecierea noastra pentru impactul activitatilor realizate.
• PROMOTOR al excelentei scolare – Categoria aceasta are ca scop nominalizarea oricui s-a axat pe promovarea excelentei în domeniul educatiei, prin proiecte inovatoare, prin promovarea valorilor autentice si a meritocratiei.

Asteptam nominalizarile comunitatii bihorene pâna la data de 8 decembrie 2017, formularul de nominalizare se gaseste aici:
http://www.fundatiacomunitaraoradea.ro/activitati/gala-comunitatii-bihorene

Claudia Abrudan – Director Executiv
director@fundatiacomunitaraoradea.ro
0743 295 486