Nr. 157 / 8.11.2010

În numele Preasfintei,

celei de o Fiinta, de viata facatoarei si nedespartitei Treimi,

† LUCIAN

Din mila lui Dumnezeu,

Arhiepiscop si Mitropolit al Arhieparhiei de Alba Iulia si Fagaras,

Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolica,

în deplina comuniune de credinta cu Sfântul Scaun Apostolic al Romei,

Confratilor întru slujire Episcopala, Preanoratilor protopopi, clerului si persoanelor consacrate, tuturor bunilor nostri credinciosi, Har voua si pace, de la Dumnezeu, Tatal nostru, si de la Domnul Isus Cristos,
Cu împartasirea acestui gând tuturor fiilor si fiicelor Bisericii noastre: „Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvântul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au încheiat viata si urmati-le credinta” (Evr. 13, 7),
În baza drepturilor conferite de Canoanele Sfintilor Apostoli, ale Codului Canoanelor Bisericilor Orientale, urmare a dezbaterilor din cadrul lucrarilor Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolica, reunit în sesiune ordinara la Blaj, Sediul Arhiepiscopului Major în perioada 26-28 octombrie a.c.;
În conformitate cu can. 112 al Codului Canoanelor Bisericilor Orientale, am aflat de bine în Domnul sa publicam aceasta

CIRCULARA

Prin rugaciune si credinta spre cinstirea altarelor

Sa ne rugam pentru beatificarea Episcopilor Greco-Catolici,

morti în faima de martiri sub regimul comunist!

Dumnezeu si-a oferit unicul Fiul spre moarte pentru ca lumea sa aiba viata, si sa o aiba deplin. Aceasta este suprema marturie a vietii, pierduta pentru lume dar câstigata pentru eternitate cu Dumnezeu. Având exemplul atâtor marturisitori ai credintei si atasamentului fata de Biserica lui Cristos în perioada de persecutie a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolica, aducem multumire lui Dumnezeu Atotputernicul pentru taria cu care i-a înzestrat în marturisire pe Episcopii, preotii, calugarii si calugaritele noastre, si pe credinciosii nostri în perioada comunismului si a interzicerii Bisericii noastre.
Tinând în mare respect memoria si exemplul dat de Episcopii Greco-Catolici, care au marturisit cu pretul vietii credinta catolica, si a caror cauza de beatificare se gaseste în faza Romana, conform art. 36 din Constitutia Apostolica Divinus perfectionis Magister, a Sfântului Parinte de fericita pomenire, Papa Ioan Paul II,

DISPUNEM

– ca în toate bisericile, capelele sau alte locuri de cult, la sfârsitul fiecarei Sfinte Liturghii, sau al altei celebrari liturgice, sa fie înaltata catre Bunul Dumnezeu Rugaciunea pentru beatificarea servilor lui Dumnezeu Valeriu Traian Frentiu, Iuliu Hossu, Alexandru Rusu, Ioan Balan, Ioan Suciu, Vasile Aftenie si Tit Liviu Chinezu, Episcopi, morti în faima de martiri sub regimul comunist între anii 1950-1970;
– aceasta dispozitie, fiind de ordin liturgic, are aplicabilitate pretutindeni conform can. 150 § 2 CCEO;
– anexa, continând formula oficiala de Rugaciune pentru beatificarea servilor lui Dumnezeu Valeriu Traian Frentiu, Iuliu Hossu, Alexandru Rusu, Ioan Balan, Ioan Suciu, Vasile Aftenie si Tit Liviu Chinezu, Episcopi, morti în faima de martiri sub regimul comunist între anii 1950-1970, face parte integranta din prezenta scrisoare circulara;
– dispozitia prezentei circulare înceteaza în momentul în care cauza SS. D. Valeri Traiani Frentiu et VI Sociorum pentru beatificarea servilor lui Dumnezeu Valeriu Traian Frentiu, Iuliu Hossu, Alexandru Rusu, Ioan Balan, Ioan Suciu, Vasile Aftenie si Tit Liviu Chinezu, Episcopi, morti în faima de martiri sub regimul comunist între anii 1950-1970, se va concluziona.

Invocam ajutorul ceresc de la Preaînduratorul Dumnezeu pentru a trimite darurile Spiritului Sfânt asupra tuturor celor ce vor înalta aceste rugaciuni, spre lauda si marirea Preasfintei Treimi, prin mijlocirea rugaciunilor Preasfintei Fecioare Maria, a sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril si a tuturor cetelor Puterilor ceresti fara de trup, spre întarirea Bisericii Catolice, a Sfintei Uniri si a comuniunii cu Scaunul Apostolic al Romei.

Dat la Blaj, Sediul Arhiepiscopului Major,
8 Noiembrie, Anul Domnului 2010.
Sarbatoarea Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril, si toate cetele Puterilor ceresti.
în al 6-lea an de pontificat al Sfântului Parinte Papa Benedict al XVI-lea,
în al 20-lea an al Episcopatului nostru,
în al 5-lea an în acest scaun Arhiepiscopal Major,
în al 157-lea an de la întemeierea Mitropoliei noastre,
si al 310-lea an de la Sfânta Unire cu Biserica Romei.

† LUCIAN

Arhiepiscop Major

Pr. William A. Bleiziffer

Cancelar

Anexa Circularei nr. 157/2010

Rugaciune pentru beatificarea servilor lui Dumnezeu

Valeriu Traian FRENTIU, Iuliu HOSSU, Alexandru RUSU, Ioan BALAN, Ioan SUCIU, Vasile AFTENIE si Tit Liviu CHINEZU,

Episcopi, morti în faima de martiri sub regimul comunist

între anii 1950-1970

Doamne Isuse Cristoase, Marele si Vesnicul Preot al sufletelor noastre, Tu i-ai trimis pe apostolii si discipolii Tai în lumea întreaga, pentru a duce tuturor oamenilor vestea cea buna a iubirii Tale. În pragul sacrificiului Tau suprem pentru mântuirea lumii, la cina de pe urma, Te-ai rugat Tatalui ceresc ca Biserica Ta sa fie una.
Priveste cu bunavointa la poporul român, din sânul caruia i-ai ales pe Servii Tai Valeriu Traian FRENTIU, Iuliu HOSSU, Alexandru RUSU, Ioan BALAN, Ioan SUCIU, Vasile AFTENIE si Tit Liviu CHINEZU – Episcopi morti în faima de martiri sub regimul comunist. Ei au dat marturie despre Tine cu zel apostolic pe acest pamânt si si-au pecetluit credinta neclintita în Tine, în Biserica Catolica si în urmasul sfântului Petru, sfântul Parinte Papa, cu pretul martiriului lor.
Fa ca exemplul lor de credinta si de iubire sa straluceasca tot mai mult printre noi. Te rugam asadar, sa arati si pe pamânt vrednicia acestor slujitori ai Tai, ridicându-i la cinstea altarelor, iar noua, prin mijlocirea lor, sa ne dai harurile de care avem nevoie pentru ca toti sa fim o singura turma cu un singur pastor.
Ca Tie se cuvine toata marirea, cinstea si închinaciunea, împreuna cu Tatal si cu Spiritul Sfânt. Amin.
Tatal nostru…
Nascatoare de Dumnezeu…
Marire Tatalui…