Secretarul de Stat pentru Culte, Excelența Sa Ciprian Olinici, a vizitat joi, 2 noiembrie a.c., Palatul Episcopal Greco-Catolic din Oradea. Însoțit de Preasfinția Sa Virgil Bercea, episcopul Eparhiei de Oradea, ministrul a ținut să cunoască îndeaproape „rana sângerândă din mijlocul orașului nostru”, cum numește eparhul de Oradea situația actuală în care se află acest monument istoric, cultural și spiritual de o valoare inestimabilă.

În cadrul unei vizite desfășurată în orașul nostru, ministrul Cultelor a vizitat lăcașuri de cult reprezentative ale comunităților orădene: reformată, romano-catolică, ortodoxă și greco-catolică.

Cu acest prilej, ministrului Cultelor i-a fost prezentată astfel realitatea Episcopiei Greco-Catolice de Oradea. După vizita în Palatul Episcopal, Excelența Sa a poposit o vreme în Catedrala Greco-Catolică „Sfântul Nicolae” din imediata apropiere și i-a fost prezentat Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu”.

Biroul de Presă EGCO
Eugen Ivuț