Organigrama

Organigrama Eparhiei de Oradea 2022

Patronul: Sfântul Nicolae

Pontiful Roman: Papa Francisc

Arhiepiscopul Major: P.F. Lucian Mureşan

Episcop: PSS. Virgil Bercea

 

Secretar episcopal: Ipod. Eugen Ivuț

Cancelar: Pr. Romulus Torjoc

 

Curia Eparhială

  

  1. Vicar General: Pr. Mihai Vătămănelu OFMConv.   
  1. Vicari eparhiali:

           Vicar cu preoţii: Pr Antoniu Chifor

           Vicar judecătoresc: Pr. Răzvan Vasile Iacob

          Vicar cu familiile: Pr. Mihai Tegzeș

 

  1. Vicariate:

          Vicariatul Foraneu al Bihorului: Vacant

          Vicariatul Foraneu al Sătmarului: Pr. Radu Filip

          Vicariatul Foraneu al Sălajului: Pr. Gheorghe Țurcaș

 

  1. Seminarul Teologic ”Sfinții Trei Ierarhi”:

          Rector: Pr. Anton Cioba

          Vicerector: Mihai Miclăuș

         Spiritual:    Pr. Anton Rus

                                Pr. Radu Ciortea

         Administrator: Pr. Antoniu Suciu

 

  1. Departamentul pastorație:

          Birou Pastoral: Director Pr. Paul Popa

           Pastorația copiilor și a tinerilor

                               Ramona Dragoș

                               Ovidiu Lazăr

                               Laura Ologu

 

              Pastorația familiilor și a adulților:  Pr. Vicar Mihai Tegzeș

 

  1. Ordine şi Congregaţii Religioase

Călugări:

Ordinul Fraților Minori Conventuali

Superior: Pr. Iulian Robu

Congregația ”Don Orione”

          Superior: Pr. Valeriano Giacomelli

Mănăstiri de drept Eparhial:

Schitul Șumal ”Sfântul Nicolae”

      Egumen: Pr. Teodor Tarsiciu Roman

Mănăstirea  ”Fericiților Episcopi Martiri”, Stâna de Vale

      Egumen: Pr. Florian Gui

Congregația ”Sfintei Euharistii”

      Egumen: Pr. Claudiu Ardelean

Călugărițe:

Congregația Surorilor Oblate Asumpţioniste – Oradea

Superioară: Sr. Ana Farcaș

Institutul „Surorilor Preasfintei Inimi” – Zalău

Superioară: Arroyo Monett Elvera

Congregația Surorilor Maicii Domnului – Oradea

Superioară: Sr. Claudia Butaș

Congregația „Inimii Neprihănite” – Oradea

Superioară: Sr. Ligia Man

 

  1. Departamentul administrativ – economic:

Econom eparhial: Adrian Lontiș

Administrator Eparhial: Ovidiu – Mihăilă Constantin  

Consilier Juridic: Ioana Lazar

Director Economic: Corina-Georgeta Sfârle

Contabil-casier: Livia Silaghi

Resurse umane: Denisia Negrea

Arhivar: Cristina Enășcuț

 

  1. Departament Social-Caritativ:

Asociația ”Caritas Eparhial Oradea

Director: Pr. Olimpiu Todorean

Director executiv: Adela Ghițulescu

Casa ”Frențiu”

Director: Miruna Moza

Președinte: Pr. Olimpiu Todorean

Casa ”Maria Rosa”

       Asistent Social: Teodora Boda

Asociația ”Charitatis Sfântul Nicolae

Președinte: Pr. Gavril Buboi

 

  1. Departament comunicare:

Purtător de cuvânt: Pr. Florin Bode

          Birou de presă:     Mihaela Caba

                                            Ipod. Eugen Ivuț

 

  1. Departamentul cultural:

         Consilier Cultural: Rodica Indig

 

  1. Comisia de proiecte:

Pr. Mihai Vătămănelu;

Pr. Antoniu Chifor;

Pr. Ioan Crişan;

Ipod. Eugen Clintoc;

Lontiș Adrian

 

Organisme Eparhiale

 

  1. Consistoriu
  1. Vicar general: Pr. Mihai Vătămănelu
  2. Vicar cu preoții: Pr. Antoniu Chifor
  3. Vicar judecătoresc: Pr. Răzvan Iacob Vasile
  4. Vicar cu Familiile: Pr. Mihai Tegzeș
  5. Vicar foraneu: Pr. Gheorghe Țurcaș
  6. Vicar foraneu: Pr. Radu Filip
  7. Rector seminar: Pr. Anton Cioba
  8. Protopop: Pr. Gavril Buboi
  9. Protopop: Pr. Zorel Zima
  10. Protopop: Pr. Ioan Tătar
  11. Protopop: Pr. Alexandru Duma
  12. Protopop: Pr. Aurel Hendea
  13. Protopop: Pr. Nicolae Bodea
  14. Protopop: Pr. Valer Părău
  15. Protopop: Pr. Vasile Goje

 

  1. Consiliul Preoțesc

 

1.Membri de drept:

     Consistoriu

 

  1. Membri numiți de episcop:

            Pr. Ovidiu Duma

            Pr. Florian Gui

            Pr. Cristian Sabău

 

  1. Membri aleși de preoți:

          Pr. Vasile Țânțaș (Oradea)

          Pr. Cristian Borz (Șimleu)

          Pr. Adrian Cioară (Marghita)

          Pr. Daniel Bertean (Zalău)

          Pr. Florin Selegean (Beius)

          Pr. Radu Cefan (Ier)

          Pr. Crișan Marius (Ardud)

          Pr. Florin Holhoș (Tășnad)

          Pr. Eugen Sava (Carei)

          Pr. Alexandru Chivari

 

III. Consiliu Pastoral

 

  1. Episcop eparhial
  2. Biroul Pastoral
  3. Responsabili cu pastoraţia în protopopiate
  4. Reprezentanți ai asociațiilor și mișcărilor laicale
  5. Reprezentanți ai vieții consacrate
  6. Reprezentanți din Consiliu economic

 

  1. Consiliul Economic

 

  1. Episcop eparhial: P.S. Virgil Bercea
  2. Vicar general: Pr. Mihai Vătămănelu
  3. Economul eparhial: Adrian Lontiș
  4. Expert contabil: Corina-Georgeta Sfârle
  5. Consilier juridic: Ioana Lazar
  6. Expert invitat: Cornel Sfârle

 

  1. Adunarea Eparhială

 

  1. Episcop eparhial
  2. Vicar General
  3. Vicarul judecătoresc
  4. Vicarii eparhiali
  5. Vicarii foranei
  6. Economul eparhial
  7. Consilierii eparhiali
  8. Rectorul seminarului eparhial
  9. Protopopii
  10. Un paroh din fiecare protopopiat
  11. Diaconi
  12. Superiorii mănăstirilor sui iuris
  13. Laici, maxim 1/3
  14. Reprezentanți ai altor Biserici sui iuris
  15. Observatori ai altor Biserici/Comunități necatolice

 

 

  1.  Tribunal eparhial

 

          PSS Virgil BERCEA – Episcop eparhial – moderator

 

Membri Tribunal Eparhial:

          Președinte: Pr. Vicar Judecătoresc Răzvan Iacob VASILE

 

Judecători:

          Pr. Răzvan Iacob Vasile

Pr. Ioan Alexandru Pop

Pr. Coriolan Ciprian Mureșan

 

Apărător stabil:

Pr. Vicar Antoniu Titus Chifor

 

Apărător al legăturii : Lect. Nicodim Nicolaioșen

Promotorul dreptății: Ad casum

Notar: Dna. Maria Veridiana Ghiurcă

 

VII. Vicariate

  1. Vicariatul Foraneu al Bihorului:

             Protopopiatul Oradea: Pr. Gavril Buboi

             Protopopiatul Beiuş: Pr. Zima Zorel

             Protopopiatul Holod: Pr. Ioan Tătar

             Protopopiatul Marghita: Pr. Antoniu Chifor

 

  1. Vicariatul Foraneu al Sătmarului

             Protopopiatul Carei: Pr. Radu Filip

             Protopopiatul Tăşnad: Pr. Aurel Hendea

             Protopopiatul Ierului: Pr. Alexandru Duma

 

  1. Vicariatul Foraneu al Sălajului

             Protopopiatul Şimleu: Pr. Nicolae Bodea

             Protopopiatul Zalău: Pr. Valer Părău

             Protopopiatul Supur: Pr. Vasile Goje

Alte organisme din cadrul Eparhiei

 

  1. Instituții de Învățământ

 

1.Grădinița ”Sfânta Inimă a lui Isus” – Zalău

        Director: Sr. Cornelia Mureșan

 

2.Liceul Greco-Catolic Iuliu Maniu – Oradea

        Director: Antonia Monica Nica

        Director Adjunct: Rodica Mureşan

 

  1. Liceul Don Orione – Oradea

        Director: dl Stoica Alexandru

        Manager: Miheller Peter Martin

 

  1. Facultatea de Teologie Greco-Catolică – UBB Cluj Napoca – Departament Oradea

        Decan: Pr. Cristian Barta

        Director de Departament: Ionuţ Mihai Popescu

        Secretar: Mihaela Goţia

 

  1. Asociații, organizații, societăţi

 

  1. Asociația ”Reuniunea Mariană”

          Președinte: Florica Omilescu

          Președinte Onorific: Otilia Bălaș

          Vicepreședinte: Victoria Negrea

          Spiritual: Pr. Traian Dobrată

2.Asociația ”Cercetașii Români Uniți

          Președinte: Valeriu Domuța

          Spiritual: Pr. Sorin Crăciun

  1. Asociația „Festivalul Francisc Hubic”

          Președinte: Irinel Băjenaru

          Director: Radu Mureșan

  1. Asociația Generală a Românilor Uniţi – AGRU

          Președinte: Valeriu Domuța

          Spiritual: Pr. Mihai Vatamanelu

  1. Asociația Tineretului Român Unit – ASTRU

          Președinte: Andreea Maria Ghercă

          Spiritual: Pr. Ștefan Madarasi

  1. Asociația „Ave Miriam”

          Președinte: Carmen Zima

          Spiritual: Pr. Zorel Zima

  1. Asociația Ordinul Franciscan Secular din România

          Președinte: Elena Moldoveanu

          Spiritual: Pr. Iulian Robu

  1. Organizația ”Calea Neocatecumenală”

          Președinte: Mihaela Hada

          Spiritual: Pr. Iulian Robu

  1. Asociația ”Radio Maria România”

          Președinte: Mihai Pater

          Director: Pr. Doru Popovici

  1. Asociația ”Maria TV”

          Președinte: Mihai Pater

          Director: Pr. Doru Popovici

  1. Asociația ”Enjoy Music”

          Președinte: Ovidiu Lazăr

          Spiritual: Pr. Paul Popa

  1. Asociația ”Viața Ascendentă”

          Președinte: Victoria Negrea

          Spiritual: Ovidiu Duma

  1. Asociația ”Zileos”

          Președinte Ramona Dragos

          Spiritual: Pr. Alexandru Fiț

  1. Asociația Casa Memorială ”Iuliu Maniu” – Bădăcin

          Președinte: Cristian Borz

          Muzeograf: Ana Maria Borz

  1. Asociația ”Seminarium Varadiensis”

          Președinte: Ep. Virgil Bercea

          Director: Pr. Anton Cioba

  1. Societatea ”Tratoria Seminarii”

          Administrator: Pr. Eduard Roman

          Șef: Raul Sasca

  1. Societatea ”Agrotera”

          Administrator: Ovidiu Constantin

Econom: Livia Silaghi

  1. Ocolul Silvic ”Sfânta Maria”

          Șef Ocol: Ferko Jeno

          Inspector Silvic: Marius Crăciun