Organigrama

Organizarea Eparhiei de Oradea 2019

Patronul: Sfântul Nicolae
Pontiful Roman: Papa Francisc
Arhiepiscopul Major: P.F. Lucian Mureşan

Curia Eparhială

1. Episcop: PSS. Virgil Bercea
Secretar: Ipod. Eugen Ivuț

2. Vicar General: Pr. Mihai Vătămănelu OFMConv.

3. Vicari eparhiali:
a) Vicar eparhial cu preoţii: Pr Antoniu Chifor
b) Vicar judecătoresc: Pr. Răzvan Iacob VASILE

4. Vicari foranei
Pr. Gheorghe Țurcaș
Pr. Radu Filip

5. Cancelar: Pr. Romulus Torjoc
a) Arhivar: Cristina Enășcuț

6. Departamentul formare vocațională: rector seminar pr. Anton Cioba
a) Vicerector – Florin Bode
b) Administrator seminar – pr. Eduard Roman

7. Departamentul pastorație – Birou Pastoral
A) Pastorația copiilor și a tinerilor: Pr. Paul Popa
a) membru în oficiul pastorației copiilor și a tinerilor: Ramona Dragoș
b) membri proiect muzica: Ovidiu Lazăr și Alexandru Cristea

B) Responsabil Pastorația familiilor și a adulților : Pr. Mihai Tegzeș
a) membru oficiu pentru cateheză și evanghelizare: pr. Nicolae Bodea
b) membru oficiu pentru cateheză: Laura Ologu
c) membru oficiu pentru evanghelizare: Simona Cobe – expert invitat

8. Departamentul administrație – economie:
Econom eparhial: Adrian Lontiș

A) Vice – administrator Eparhial, administrator Palat Episcopal: Ovidiu Mihăilă Constantin
B) Consilier Juridic: Ioana Lazar
C) Avocat episcopie Pr. Cristian Bălănean – expert invitat
D) Contabil Şef: Doina Popescu
a) Contabil-casier: Livia Silaghi
E) Resurse umane: Denisia Negrea

9. Departament Social-Caritativ: Pr. Olimpiu Todorean
a) Adela Ghițulescu – expert invitat

10. Departament comunicare – Birou de presă: Mihaela Caba Madarasi

11. Departamentul cultural: Rodica Indig
a. Silviu Sana – expert invitat
b. Ionuț Popescu – expert invitat

12. Comisia de proiecte: Pr. Mihai Vătămănelu Pr. Antoniu Chifor; Pr. Olimpiu Todorean; Pr. Anton Cioba; Pr. Paul Popa; Dna Antonia Monica Nica; Pr. Ioan Crişan; Ramona Dragoş; Ipod. Eugen Clintoc; Ovidiu Constantin; Pr. Mihai Tegzeș, Pr. Gavril Buboi

Consistoriu

1. Vicar general: Pr. Mihai Vătămănelu
2. Vicar cu preoții: Pr. Antoniu Chifor
3. Vicar judecatoresc Pr. Răzvan Iacob VASILE
4. Vicar foraneu: Pr. Gheorghe Țurcaș
5. Vicar foraneu: Pr. Radu Filip
6. Rector seminar: Pr. Anton Cioba
7. Protopop: Pr. Gavril Buboi
8. Protopop: Pr. Zorel Zima
9. Protopop: Pr. Ioan Tătar
10. Protopop: Pr. Alexandru Duma
11. Protopop: Pr. Aurel Hendea
12. Protopop: Pr. Nicolae Bodea
13. Protopop: Pr. Valer Părău
14. Protopop: Pr. Vasile Goje

Consiliul Preoțesc

1. Membri de drept: Consistoriu

2. Membri numiți de episcop:
1. Pr. Ovidiu Duma
2. Pr. Florian Gui
3. Pr. Cristian Sabău

3. Membri aleși de preoți:
Pr. Vasile Țânțaș (Oradea)
Pr. Cristian Borz (Șimleu)
Pr. Adrian Cioară (Marghita)
Pr. Daniel Bertean (Zalău)
Pr. Florin Selegean (Beius)
Pr. Radu Cefan (Ier)
Pr. Crișan Marius (Ardud)
Pr. Florin Holhoș (Tășnad)
Pr. Eugen Sava (Carei)
Pr. Alexandru Chivari

Consiliu Pastoral

1. Episcop eparhial
2. Responsabil cu pastoraţia în protopopiate
3. Reprezentanți ai asociațiilor și mișcărilor
4. Reprezentanți ai vieții consacrate
5. Reprezentanți din Consiliu economic

Consiliul Economic

1. Episcop eparhial: P.S. Virgil Bercea
2. Vicar general: Pr. Mihai Vătămănelu
3. Economul eparhial: Adrian Lontiș
4. Expert contabil: Doina Popescu
5. Consilier juridic: Ioana Lazar
6. Marius Jula – expert invitat
7. Vlad Sarca – expert invitat
8. Cornel Sfârle – expert invitat
9. Ion Șereș – expert invitat

Adunarea Eparhială

1. Episcop eparhial
2. Vicar General
3. Vicarul judecătoresc
4. Vicarii eparhiali
5. Vicarii foranei
6. Economul eparhial
7. Consilierii eparhiali
8. Rectorul seminarului eparhial
9. Protopopii
10. Un paroh din fiecare protopopiat
11. Diaconi
12. Superiorii mănăstirilor sui iuris
13. Laici, maxim 1/3
14. Reprezentanți ai altor Biserici sui iuris
15. Observatori ai altor Biserici/Comunități necatolice

Vicariate

1. Vicariatul Foraneu al Sătmarului
Vicar Foraneu: Pr. Radu Filip
Protopopiatul Carei: Pr. Radu Filip
Protopopiatul Tăşnad: Pr. Aurel Hendea
Protopopiatul Ierului: Pr. Alexandru Duma

2. Vicariatul Foraneu al Sălajului
Vicar Foraneu: Pr. Gheorghe Ţurcaş
Protopopiatul Şimleu: Pr. Nicolae Bodea
Protopopiatul Zalău: Pr. Valer Părău
Protopopiatul Supur: Pr. Vasile Goje

3. Vicariat Oradea
Protopopiatul Oradea: Pr. Gavril Buboi
Protopopiatul Beiuş: Pr. Zima Zorel
Protopopiatul Holod: Pr. Ioan Tătar
Protopopiatul Marghita: Pr. Antoniu Chifor

Instituții de Învățământ

Grădinița Zalău:

Liceul Greco-Catolic Iuliu Maniu

Director: Antonia Monica Nica
Director Adjunct: Rodica Mureşan

Liceul Don Orione
Președinte: Pr. Mihai Fechetă
Director: dl Stoica Alexandru
Manager: Miheller Peter Martin

Seminarul Teologic

Rector: Pr. Anton Cioba
Vicerector: Florin Bode
Spiritual: Pr. Anton Rus
Administrator: Pr. Eduard Roman

Facultatea de Teologie

Director de Studii: Ionuţ Mihai Popescu
Profesor: Pr. Ovidiu Pop
Profesor: Pr. Alexandru Buzalic
Profesor: Radu Mureşan
Secretar: Mihaela Goţia
Bibliotecar: Nichita Aniko

 

Asociații, organizații, societăţi

Asociația Caritas Eparhial Oradea
Asociația Cercetașii Români Uniți
Asociația „Corala Francisc Hubic”
Asociația Charitatis Sfântul Nicolae
Asociația Generală a Românilor Uniţi – AGRU
Asociația Medicilor Catolici
Asociația Tineretului Român Unit
Asociația „Ave Miriam”
Grupul „Allegria”
Grupul „Dominic Savio”
Oratoriul „Maria Imaculata”
Oratoriul „Colț de Rai”
Ordinul Franciscan Secular din România
Radio Maria
Reuniunea Mariană „Neprihănita Zămislire”

Ordine şi congregaţii masculine
Frații Franciscani Minori Conventuali
Parohie – Sanctuar
Mănăstire
Oratoriu

Congregația Don Orione

Parohie
Grădiniță
Școala „0”-XII
Oratoriu
Scout

Ordine și congregații feminine

Congregația „Inimii Neprihănite”
Congregația „Surorile Minime Ale Reginei Purgatoriului”
Congregația Surorilor Maicii Domnului
Congregația Surorilor Oblate Asumpţioniste
Institutul „Surorilor Preasfintei Inimi”