Săptămâna Luminată a adus pentru unii elevi ai Eparhiei noastre, pe lângă bucuria Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Isus Hristos, şansa de a-şi pune în valoare cunoştinţele biblice şi teologice. Acest lucru s-a realizat în cadrul Olimpiadei de Religie, Cultele Romano Catolic-limba română și Greco-Catolic, clasele V-XII, Colegii/Licee teologice catolice și greco-catolice, clasele IX-XII, de la Iaşi, care a avut loc în perioada 27.04.2022-01.05.2022. În cadrul acesteia, din Eparhia noastră, au participat două loturi naţionale, unul din judeţul Bihor, celălalt din judeţul Sălaj, însumând un total de 15 elevi. Aceştia au fost însoţiţi de prof. Varna Cristian, respectiv de pr. prof. Matei Marius, şi de cei doi membri ai Comisiei Centrale a Olimpiadei, sr. Bot Alina şi prof. Demian George, iar pregătirea lor a fost asigurată de pr. prof. Mărincean Florin, respectiv pr. prof. Duma Ovidiu şi prof. Demian George.

Deschiderea concursului a stat sub semnul frumosului datorită unui moment artistic asigurat de către Schola Cantorum a Institutului Teologic Romano-Catolic din Iaşi, dar şi sub semnul solemnităţii, dat de discursurile autorităţilor ecleziale (P.S.S. Iosif Păuleţ, episcop de Iaşi şi pr. dr. Ştefan Lupu, rector al Institutului Teologic şi preşedinte al Comisiei Centrale a Olimpiadei), ale celor locale (dl. Cojocariu Bogdan, prefectul jufrţului şi dl. Alexe Costel, preşedintele Consiliului Judeţean) şi, nu în ultimul rând, de cele ale reprezentanţilor Ministerului Educaţiei (dl. Moşoiu Romeo, secretar de stat, dna. Antoci Luciana, inspector şcolar general şi dna Mănoiu Denisa Elena, inspector şcolar pe disciplina Religie şi totodată preşedinte executiv al Comisiei Centrale a Olimpiadei). Acest moment oficial de deschidere şi-a găsit împlinirea în Sfânta Liturghie, celebrată în Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină”, unde toţi participanţii au încredinţat activităţile lor din aceste zile patronajului Spiritului Sfânt şi al Sfintei Fecioarei Maria.

Probei scrise propriu-zise i-a fost dedicată dimineaţa zilei de joi, 28.04.2022. După încheierea acesteia şi după un prânz bine meritat, ziua a continuat cu o vizită a oraşului, Iaşiul lui Alecsandri, Eminescu, Creangă. Toate obiectivele vizitate în cadrul unui tur ghidat asigurat de organizatorii Olimpiadei, i-au făcut pe elevi şi pe profesori să îndrăgească acest oraş şi să confirme titlul de capitală culturală europeană acordat acestuia în anul 2021. Ziua s-a încheiat cu o cină festivă organizată la vestitul restaurant „La Castel”, unde elevii şi profesorii însoţitori au avut parte de mâncare bună, un moment de magie, muzică şi dans.

Vinerea a fost ziua în care s-a continuat vizita oraşului, cât şi cea care a adus şi o surpriză: emisiunea „Sub semnul crucii” de la Apollonia TV, moderată de pr. Roca Felix, la care au fost invitaţi participanţi la olimpiada din acest an, printre care şi elevi ai Eparhiei noastre: Cristina Borz (clasa a XII-a) din Oradea/Bădăcin şi Szeredai Robert (clasa a VII-a) din Zalău. Momentul mult aşteptat al acestei zile a fost afişarea clasamentului care a certificat munca şi inspiraţia elevilor.

Ziua de sâmbătă a fost o zi specială, plină de emoţii şi bucurii, datorită festivităţii de premiere în cadrul căreia Eparhia noastră s-a remarcat cu şase premii. Lotul din judeţul Bihor a primit două Premii II pentru elevii Pop-Cohuţ Zena (clasa a IX-a, profil Teologie – Engleză intensiv) şi Zsoldos Şerban (clasa a X-a, profil Teologie – Engleză intensiv) şi două Premii Speciale pentru elevele Roman Mariagrazia (clasa a VII-a) şi Borz Cristina (clasa a XII-a, profil Teologie – Engleză intensiv), iar lotul din judeţul Sălaj, Premiul III pentru eleva Bodea Amadea (clasa a VI-a) şi Premiul II pentru eleva Bodea Celia (clasa a VIII-a).

Dorim să mulţumim pe acestă cale tuturor persoanelor implicate: elevi, părinţi, profesori, direcţiunile şcolilor, organizatori şi tuturor persoanelor care au făcut în aşa fel încât această olimpiadă să fie una de neuitat. O mulţumire specială i se cuvine episcopului nostru, P.S.S. Bercea Virgil, care ne susţine şi ne însoţeşte mereu cu rugăciunile şi cu binecuvântarea sa.

Prof. Demian George

Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu”, Oradea