Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor 202

„Rămâneţi în iubirea mea: veţi aduce rod mult!” ( In 15,5-9 )

             Ca în fiecare an, în această perioadă, nouă culte şi comunităţi creştine din oraşul nostru, alături de cultele creştine din întreaga lume se vor ruga Bunului Dumnezeu în intervalul 17 – 25 ianuarie 2021 în cadrul Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor. De mai bine de un secol, evenimentul   aduce alături, atât în postură de gazde, cât şi de invitaţi,  reprezentanţii precum şi credincioşii  cultelor creştine  din întreaga lume.

             De această dată, Rugăciunea pentru Unitatea Creştinilor vine dintr-o mănăstire din Elveţia. Reflecţiile şi textele propuse au fost scrise de călugăriţe din Elveţia, membre ale unei comunităţi înfiinţate în anii ’30, care provin din diferite ţări şi tradiţii creştine. Tema aleasă în acest an, luată din Evanghelia după sfântul Ioan, capitolul 15 –  „Rămâneţi în iubirea mea: veţi aduce rod mult!” – „exprimă vocaţia Bisericii pentru rugăciune, împăcare şi  unitate”

             În Oradea, vor participa la eveniment, începând din 17 ianuarie 2021: Biserica Romano-Catolică (duminică, 17 ianuarie), Biserica Penticostală Tabor ( luni, 18 ianuarie), Biserica Reformată  ( marţi, 19 ianuarie ), Biserica Betania ( miercuri, 20 ianuarie ), Biserica Evanghelică-Lutherană ( joi, 21 ianuarie ),  Comunitatea Evreilor Mesianici ( vineri, 22 ianuarie ), Biserica Unitariană ( sâmbătă, 23 ianuarie ), Biserica Ortodoxă ( duminică, 24 ianuarie ) şi Biserica Greco-Catolică ( luni, 25 ianuarie ).

             Fiindcă virusul actual nu  ignoră, din păcate, chiar dacă  este ignorat,  şi nici nu ţine cont de prietenii, pentru a da un semnal de responsabilitate,  respect şi grijă la adresa Vieţii,  reprezentanţii cultelor şi comunităţilor creştine din Oradea  au hotărât ca în acest an evenimentul să fie marcat într-un alt mod.

             Aşadar, anul acesta nu vom trece la propriu pragul fraţilor noştri întru Domnul, însă rugăciunile  noastre vor trece orice obstacol, astfel încât să  aducem cu toţii în faţa lui Dumnezeu  gândurile noastre bune şi recunoştinţa faţă de binecuvântarea  Sa (de aceea programul  nu include şi orele).

Sunteţi aşteptaţi cu toţii, cu mare drag, la următoarea adresă on-line:   https://www.facebook.com/unitatea.crestinilor.oradea/

pentru a auzi   mesajele  înalt-reprezentanţilor cultelor şi comunităţilor creştine din oraşul nostru, vizionând în acelaşi timp, zi de zi,  manifestările care se vor desfăşura într-un mod  mult mai simbolic decât de obicei în interiorul bisericilor, începând din 17 ianuarie.

             Isus Cristos s-a născut pentru fiecare dintre noi. Iubindu-ne aproapele într-un mod obiectiv  şi  exprimând mesajul Său, oglindit  prin intermediul propriilor fapte, vom putea aduce cu adevărat roade,  arătându-I Bunului Dumnezeu recunoştinţa noastră.

Laura Ologu

Biroul Pastoral