Lupta mea s-a sfârsit, a voastra continua

(Card. Iuliu Hossu)

Dragi preoti si credinciosi ai Eparhiei de Oradea,
Stim cu totii ca la 28 octombrie 1948 au fost arestati toti episcopii Bisericii noastre. Va invit, în data de 28 Octombrie 2013, sa oferim o zi de post si rugaciune pentru Biserica noastra si cresterea spirituala a acesteia urmând exemplul Episcopilor nostri care au murit în puscariile comuniste pentru credinta lor în Isus Cristos.
Va îndemn sa faceti o jertfa cât de mica, atât cât puteti în aceasta zi, – este primit si un ”Tatal nostru” si o ”Nascatoare” – fiecare acolo unde suntem, prin tot ceea ce facem si mai ales prin rugaciune, post si mortificare putem sa-l marturisim pe Domnul asa cum au facut-o episcopii nostri. Prin credinta devenim semne vii a prezentei celui Înviat în lume.

Cu arhiereasca binecuvântare,

Episcop